Korrupció, eltussolt és elhallgatott doppingügyek, védett versenyzők – ugyanazok a problémák, melyek megrengették a Nemzetközi Atlétikai Szövetséget (IAAF) és a FiFA-t, a nemzetközi úszósportban is jelen vannak – állítja John Leonard, az Úszóedzők Világszövetségének igazgatója, aki egyike azoknak a szakembereknek, akik már egy ideje azért küzdenek, hogy szétrobbantsák a szerintük belülről megreformálhatatlan FINA-t és helyette egy új szervezetet hozzanak létre, amelyik szakmai alapon, nyitottan, transzparensen, külső, független grémium által ellenőrzötten működik.
Gyárfás Tamás
Tavaly nyáron többszáz edző több mint hetven országból az egyesült államokbeli Ohióan megalapította a World Swimming Association-t (WSA), az alternatív FINA-t, mely a riói olimpia után venné fel az operatív munkát. A fő kérdés, hogy miképp reagálnak majd a kezdeményezésre a nemzeti szakszövetségek és maguk a sportolók, és ha az új szövetség elkezd dolgozni, tárgyalópartnernek tekinti-e őket a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB). Leonard korábban megpróbálta a FINA-t is rávenni, hogy állítson fel vizsgálóbizottságot az úszósportban lévő dopping, valamint korrupció feltárására, de a javaslatát teljesen ignorálták. „Az teljesen érthető, hogy nem akarják tönkretenni, amivel milliókat keresnek, ezért inkább csak félszívvel üldözik a doppingot, az eltiltásokat nem kommunikálják rendesen, az időtartamukat csökkentik” – mondta Leonard tavaly a Neue Zürcher Zeitungnak.
Nemcsak az oroszok
Az államilag irányított orosz doppingrendszer tavaly novemberi lebukása főként az atlétikát rázta meg, de az úszósport is érintett lehet: ugyanabban a moszkvai laborban ellenőrizték a kazanyi vb mintáit, mint ahol az orosz atléták mintegy 1500 doppingtesztjét eltitkolták. A bomba alig egy évvel azután robbant, hogy a FINA a legmagasabb adható kitüntetését adományozta Vlagyimir Putyinnak az orosz úszósportért és a fiatalok egészséges életmódjáért tett erőfeszítéseiért. Mindez már akkor is nagy visszatetszést keltett egyes országokban, hiszen ekkor volt a tetőpontján az Ukrajna-konfliktus, mellesleg 2012 után tucatnyi orosz úszó bukott meg doppingvétség miatt. A szakmában az is megütközést keltett, hogy egyesek milyen olcsón megúszták: a FINA az orosz Julia Jefimova és a kínai Szun Jang eltiltását lerövidítette, hogy a következő világversenyen már elindulhassanak.
„Hiba lenne kizárólag az oroszokat pellengérre állítani” – nyilatkozta a brit úszószövetség egyik volt igazgatója tavaly a német swimsportnews-nak, nem hiszem, hogy ők sokkal rosszabbak, mint néhány más nemzet. A FINA-nak kellene előre mennie, de senki nem bízik abban, hogy megvan hozzá az ereje, és eléggé elkötelezett. A FINA-nak és a LEN-nek ki kellene zárnia az államilag elrendelt vagy államilag támogatott doppingot”, mondta a szakember, aki szerint minden afelé halad, hogy Rio minden idők legmocskosabb (úszó)olimpiája legyen.
A FINA-n óriási a nyomás: nemcsak a nemzetközi edzői szervezet, hanem a NOB és egyes nagy nemzetek (elsősorban az USA és Németország) részéről is. Tavaly áprilisban a NOB közzétette a top tisztségviselői díjazását, és reformagendája részeként felkérte a szakágak nemzetközi ernyőszervezeteit, hogy kövessék példáját. Miközben a felhívásra idővel még a FIFA is nyilvánosságra hozta az időközben lemondott elnök, Sepp Blatter fizetését, a FINA azt írta, hogy a vezető tisztségviselők mindegyike társadalmi munkában, önkéntesként végzi a tevékenységét, amiért nem jár nekik javadalmazás. Ha a FINA ügyeiben járnak el, napidíjat
Arról már nem is szólva, hogy az egyéni mocsokhoz persze hozzákapcsolódika társadalmi is. Kiss tiszteletbeli alpolgármester lett és uszodát neveztek el róla. Ez eddig rendben ( esetleg, ha nincs ez az erőszakolás.). De az már nincs rendben, hogy Százhalombatta (ami feltehetőleg nem túl gazdag város) évente tízmilliókkal támogatta a magyar úszószövetséget! Vajh miért? Mit csinált a nagytudásu és tehetség Gyárfás a pénzzel?)
Erőszak? nyolcadikus korunkban hármunkat egy ledér osztálytársnőnk meghívott "bulizni". Én nem mentem el -a két haverom igen. Az "erőszakolás" lett a dologból - az ügy ezer sebből vérzett, annyi lett a következménye, hogy a két srácot kirúgták. Más suliba jártak -utána meg belesodródtak (mert ügyes és rátermett srácok voltak) az alvilági-üzleti élet határterületébe. DE NEM FOGLALKOZTAK -főleg hivatásszerűen - PUCÉR KISLÁNYOKKAL/FIÚKKAL . (kISS hihetetlen , gátlástalan karrierje meg nagyon emlékeztett scmittpaliéra -ő a hetvenes években az Astoria személyzetise volt. Aki kicsit is ismeri a szállodaipart , az tudja, hogy ez a titulus mit jelenttett a hetvenes években -nos ő meg ezzel a múltta magyarország elnöke lett.)na ebből elég, mert nem politizálunk
bár scmitt is meg kiss és sportember VOLT, így remélem nyugodtan lehet róluk beszélni egy sportopikban