Megújul az Edzésonline! Az új oldalakat és funkciókat elérheted ha ide kattintasz!

Már 55 929 329 km-t sportoltatok
Aszfaltbetyárkodásaim
A vége
gyaloggalopp | 2007-10-27 20:36:38 | 4 hozzászólás

Bécs-Pozsony-Budapest 2007

Vége, félmaraton



Ötödik nap

Kettős érzésem volt. Azt tudtam, hogy egy félmaratont négykézláb is lefutok, ha kell, mégis úgy tartottam tőle, mint annak idején, az első 21 kilométerem előtt. Ideges voltam. Egyrészt tudtam, hogy a sok fórumos nem fogja hagyni, hogy ne érjek be, tehát rájuk bízhatom magam, másrészt viszont ott volt a 10 kilométernyi lejtő. Visszagondolva az elmúlt néhány napra... féltem tőlük.

Nem aludtam éjjel, vagy csak keveset. Félórák, órák teltek el úgy, hogy éberen feküdtem, s az előző nap eseményei kavarogtak a fejemben, a befutó, a barátok, a féltés és az, ahogyan vártak. El-elkapott mindig a tegnapi forgatag és nem hagyott nyugodni. Mikor elaludtam, akkor is csak a többieket láttam, néha futottunk, néha csak kavargott a sok ember. Mégis majdnem pihenten keltem fel, a lábam nem fájt (na jó, nem annyira fájt), lélekben felkészültem az utolsó futásra, amiről sejtelmem sem volt azok után, hogy eddig mindennap valami új, s sajnos mindig valami rosszabb jött. Ideges voltam, s igazából abban bíztam csak, hogy a többiek segítenek. Ebbe kapaszkodtam.

Bocsiék összeszedtek minket és később OJ-t meg Icut is, s mentünk Budakeszire. Ott gyülekezett mindenki, páran már nagyon vártak minket, én is örültem nekik, bár most leginkább magammal foglalkoztam. Lélekben felkészültem a fájdalmakra, s elhatároztam, hogy nem állok meg, akkor sem, ha már nem tudok menni, akkor sem, ha elesek. Nem. Farkast kerestem, de ő csak nagy sokára tűnt fel, addig a tornateremben volt, én az aulában... elkerültük egymást. Üdvözöltük egymást, kicsit beszélgettünk... A szpíker fosta a szót, én néhány perc csendért nagyon hálás lettem volna. Nóri egyszer felhívta a figyelmemet, s utána már nekem is piszkálta a csőröm, hogy mindenkit megemlített a fickó, csak az egyéni indulókat nem. Egyetlen egyszer nem szólt egy szót sem arról, hogy vannak olyanok, akik már 300 kilométert lefutottak - csak a váltósok, csak a félmaratonisták. Pedig bennünk volt az elmúlt négy nap minden pillanata - de ezt tudták a srácok is, mindenki tudta... csak egy kicsit bántott, hogy mellőzve vagyok.

Nóriba kapaszkodtam, amíg ő ott volt, jól voltam. Aztán csak el kellett mennie; Nicollal a célban várnak majd minket. Megcsókoltam, s arra gondoltam, hogy sietek, ahogy tudok hozzá.

A rajt előtt pár perccel esni kezdett az eső, s feltámadt a szél. Fáztam, le kellett vennem a szemüvegemet is innentől csak éreztem, hogy mindenki ott van körülöttem, aki fontos. Panferik és OJ irányítgatta az embereket, ki hová álljon. Védjétek az egyénieket! - hallottam többször is Panferiket, körbeálltak minket, hogy senki és semmi ne bánthasson egyikünket sem... már nem is fáztam annyira.

Rajt. A szokott taktikát próbáltam követni, felfelé elmegyek, lefelé utolérnek majd, de nem sikerült. Rákapcsoltam, s csodák csodájára egy cseppet sem távolodtam senkitől, szemüveg nélkül pár tíz méterre még láttam Farkasékat a hátam mögött... Vigyorogtam, s be nem állt a szájam innentől. Mamba volt mellettem, beszéltem hozzá, minden hülyeséget elmondtam neki, ami eszembe jutott, OJ-val röhögtünk jókat közben, aki új versenyszámot talált ki: félmaratoni biciklitolás... Ugyanis a bringaelhagyás után kicsit nyolcas lett a kereke, ami miatt a fék a négy nap alatt annyira elkopott, hogy a végére nem is maradt, de sebaj, ő akkor tolta, úgy futott mellettem. Mamba meg csendben a másik oldalamon, mögöttünk pedig a többiek, picit hátrébb. Felszabadult voltam, s észre sem vettem, hogy már elkezdődött, amitől féltem: a 10 kilométer lefelé... Csak mentünk, én mondtam a magamét, Mamba koncentrált, ki tudja mire, csak remélni merem, hogy arra, amit mondtam, OJ tolta a bringát, boldog voltam.

Frissítő. Alighogy megálltunk, utolért a csapat, mi Mambával bepróbáltuk a kókuszos csokit, no... mindketten órákig nyeltük, annyira nem volt jó, de azért jókat vigyorogtunk. A többiek közben elindultak, én kerestem Mambát, láttam, hogy még nyeldekel, megvártam... kicsit lemaradva mentünk a többiek után. Egyre meredekebbé vált az út, de a lábam kitartott, amit furcsálltam, de nem érdekelt. 4-es tempót diktáltunk, s mindig, mikor Mamba elcsendesedett, meg kellett kérdeznem, jól van-e, féltettem ettől a tempótól, mindig az jutott eszembe, hogy ez már neki sok. De csak jött, s mikor kérdeztem, mindig mosolyogni kezdett. (Kis affér: OJ-nak sikerült a segítségemmel elütnie saját magát a bringával, hatalmasat esett, kicsit összetörte a lábát, de én jót röhögtem... úgyis kibírja, ez mindent kibír.)

Nem maradtunk le a többiektől egyáltalán, végig ott voltunk a sarkukban, a délinél fogtuk meg őket, ahol is ettünk-ittunk egy kicsit, le kellett öblíteni a kókuszos csoki maradékát, mert még mindig kísértett az emléke - és attól a perctől kezdve az egész futás hirtelen átalakult egy kedélyes topikfutássá, amit egy percre zavart csak meg egy biciklis lány, aki durván elesett a villamossíneken, de Bocsi kiáltotta, hogy menjünk, ő majd segít. Mi pedig mentünk, a tempót kényelmesebbre véve kocogtunk, mert most már lehetett. Beszélgettünk, a lábamra alig-alig figyeltem, csak néha vettem észre, hogy nagyon, nagyon fáradt vagyok, de valami folyamatosan vitt előre. Jól éreztem magam.

A Lánchídon találkoztunk Kevinnel, ő is elénk jött, s futott velünk, úgy duzzadtuk, mint egy kicsi folyó, ahogy a tenger felé halad, alig észrevehetően, mégis megállíthatatlanul.

A rakpartra kanyarodva erős szembeszél várt minket, az arcunkba fújta az esőt. Panferik intézkedni kezdett, Bocsi, te fuss Kriszta mellé, Urs, gyere ide, Kevin, te oda, Mamba, fuss Galopp előtt, én Farkast védem, álljuk el a szelet... Farkassal egymás mellé kerültünk, egymásra néztünk, én csak a fejemet ingattam hitetlenkedve. Ezt sosem képzeltem volna, soha. Panferik hatalmas szíve és a csapat összeforrt teste állta el a szelet előlünk, épp úgy, ahogy mondták: nekünk “csak” futni kellett.

Éhes voltam, de nem érdekelt, igazából minden nagyon jó volt. Nagyon fáradt voltam, de nem akartam pihenni, jólesett az együtt futás. Mamba végig mellettem, nem győztem beljebb cincálni az autók közül, veszélyesen az utunk szélén volt, féltettem. A körúton, vagy tán előbb, nem tudom már, de utolértük Lenkeanyut is, kicsit ő is jött velünk, a Liget felé haladva egyre több tapsoló embert láttunk-hallottunk, sokan tudták, kik vagyunk, direkt nekünk szurkoltak, arcomon a mosoly már állandó volt. GYALOGGALOOOOOOOPP! - Vali rikkantott az út széléről... Neki is örültem, de nem csak én voltam nagyon jókedvű, hanem mindenki... Megmosolyogtuk a cél előtt majd’ egy kilométerrel a félmaratoni időnket, a Hősök terén eligazítottunk egy nénit, mert rosszul tudta a távot, vigyorogva kacsáztunk az elterelőbólyák közt, majd befordultunk mindannyian a célegyenesbe, a cél felé, amiért öt napja küzdöttünk.

Hatalmas tömeg. Zaj, mozgás, bemondták a nevünket, mikor Farkassal egymás kezét fogva befutottunk a célkapun. Megöleltük egymást, másodpercekig úgy maradtunk... Erre emlékszem. Aztán OJ dokira, ahogy sírásra görbülő szájjal megjelenik a közelemben, azután egymás hátát veregetjük, valamit mondok, hogy megcsináltuk, megcsináltuk... Farkast is keresem még, de már támogat fel az emelvényre, ahol megkapom a befutóérmet, valaki gratulál, Future-t látom, beszélünk valamit, aztán le... Teljesen összefolynak a dolgok. Nóri ugrik a nyakamba, neki köszönhetek mindent valójában. Megköszönöm, vagy csak akarom, nem emlékszem már, a kezét fogom, s közben jönnek sokan, átölelnek, örülök nekik, s ők nekem. Szomjas vagyok, de nem érdekel. Icu ugrik a nyakamba, átfogom a derekát, egy pillanatra elvigyorodok, hogy balomon Icut ölelem, jobbomon Nórit, ezért a pasik többsége engem most biztos nagyon utál, de nem érdekel. Megvan, vége van. Farkassal még találkozunk párszor a célterületen, majd aztán előkerül egy pezsgő, amit akkor iszunk meg, ha megcsináltam. Hát most megcsináltam, úgy érzem, enyém a világ. Végigfutottam, s most itt állok büszkén Nóri előtt, neki futottam.

A pezsgő fejbever rendesen, de nem érdekel, így még inkább át tudom adni magam az érzések. Mindenkivel beszélek, akivel csak tudok, kimondatlanul azt kérdem mindig: láttátok? Megcsináltam! Láttátok, mit csináltam, Lefutottam a Bécs-Pozsony-Budapest Szupermaratont, hé! Láttátok? Persze látták. Láttak mindkettőnket.

Lassan ürül a tér, haza kell menni, pihenni, este aztán az ünnepség... OJ Nóriéknál ebédel velünk, délután együtt megyünk a Syma csarnokba... Őszintén megvallva az eredményhirdetés nem is érdekel. Nem érzem magam jól a színpadon, hiszen akik fontosak nekem, azok tudták kihirdetés nélkül is... akikért és akikkel futottam, a barátaim, a kedvesem mind végig velem voltak, segítettek és erősítettek. Nem érdekel már, hogy a szpíker hülyeségeket és valótlanságokat mond a színpadon, őt csak megszokásból küldöm el a francba, mikor fenn vagyok. Egyáltalán nem fontos már, ami látszik, hogy meg vagyunk világítva. A fontos a hátsó sorokban van, ott, ahol a barátaim állnak, akiknek mindent köszönhetek. Nem a reflektorfényben van a lényeg, hanem belül, s ez nem huny ki, mikor a lámpákat kikapcsolják.

 

Köszönöm a sok szurkolást! 

Negyedik rész, negyedik nap
gyaloggalopp | 2007-10-27 10:59:20 | 1 hozzászólás
Bécs-Pozsony-Budapest 2007

negyedik rész


Negyedik nap

Jól aludtam; ahogy sejtettem, a lábam éjjel regenerálódott valamicskét. Ha nem figyeltem oda, épp úgy gyalogoltam, mint a birodalmi lépegető, határozottan és stabilan. Arra gondoltam, direkt sántítok egy kicsit, hogy azért sajnáljanak egy cseppet. Ala megjárta a boltot, kétszer is, így volt reggeli, bár nagyon nem ettem semmit, vártam, hogy odaérjek a rajthoz.

Nóri! Felhívtam Nórit, merre jár. Már Tatán volt, a rajthely felé tartott, nekem is mehetnékem támadt. Összeszedtük magunkat és Farkassal és a két biciklissel elindultunk gyalog a rajthely felé. Már nagyon ott akartam lenni, bizsergett mindenem, futni akartam, bár tudtam, hogy a fájdalommentesség csak átmeneti, de azt is tudtam, hogy Nóri mostantól ott lesz mindenhol. Odaérve hatalmas tömeg fogadott minket, tekintetemmel az ismerősöket kerestem, pontosabban Bocsiékat és Nórit. Kérdezgettem: nem láttátok...? Nem találkoztatok...?

A csarnok előtt nagyon sokan kérdezgették, hogy vagyok, röviden válaszolgattam; bementem, ott azt mondták, hogy itt volt, de kiment. Kétségbeestem, féltem, hogy nem találkozunk a rajt előtt. Aztán megpillantottam a mosolygós arcát. Egy nagy csoport emberen keresztülvágva végre elértem, átöleltem, megcsókolgattam és szorítottam magamhoz, s közben zokogtam, mint egy taknyos kölök. De végre megnyugodtam, elkezdhettem melegíteni ezután.

Magabiztosan indultam, nagyjából a középmezőnyben. A járásom furcsa volt, de bíztam benne, hogy menni fog. Agostyánig, de ha lehet, akkor tovább is menni kell, menni kell, hiszen ki tudja, a lábam mennyi időt enged nekem, meddig tart a hirtelen támadt erő. Nagyon erősen kezdtem, hiszen felfelé valamennyire kényelmes volt a futás - a lefelére nem mertem gondolni. Közben egyszer majdnem elütöttek: egy utánfutós autó behajtott a futók közé pont előttem, én nem fékeztem, úgy gondoltam, hogy ha az autóhoz érek, lendületből beverem az ablakát - elszánt voltam, engem ne akadályozzon senki: futok. Hatalmas üvöltéssel küldtem el a vezetőt mindenhova, OJ nem különben, kiordítottunk magunkból mindent, ami fájt. Az autós kiszállt, majd meglátta a száz futót... visszaült. El tudom képzelni, hogy még most is ott ül.

Felfelé, nyomás, toljad neki, jó vagy, Béla! Lelkes voltam, a felfelé futás olyan izmokat mozgatott, amik még valamennyire használhatóak voltak, persze szuperember nem vagyok, mire Agostyánhoz értünk, elfáradtam. És ott lefelé kellett menni újra, s eközben régi ismerősként üdvözöltek a lépésenként a bokámba mártott kések, s új elemként már a jobb achillesem is jelzett, szegény két napja vitte a súlyom nagyját.

Az első váltóponton negyedórával belül voltam a szintidőn. Ez az, ezt kell tartani, ha belepusztulok is! Tudtam, hogy lefele nagyon fog kínozni a fájdalom, de igyekeztem a tempón nem lassítani. Nem rajtam múlott, hogy nem ment.

A nyilallások átcsaptak egy addig nem tapasztalt égető érzésbe, s megijedtem, mikor egyszercsak azt vettem észre, hogy egy-egy ilyen nyilallás után végigszalad valami a bal lábamon, majd egy pillanat alatt elerőtlenedve összecsuklik alattam. Főleg lefelé volt ilyen, s sűrűsödött a dolog, egy idő után már felfelé is éreztem, már csak síkon tudtam normálisan futni, végül ott sem. Egyre sűrűbben álltam meg megmasszírozni a vádlimat, mert nem tudtam eldönteni, mi fáj... Néha a térdemre gondoltam, máskor mintha a nyilallás a bokámtól indult volna, de mindannyiszor kiment az erő mindenhonnan, s nem tudtam mozgatni. OJ üvöltött, hogy fussak, ne sírjak, nyomás, de most tudtam, hogy nem tudok. Csúnyán összeszólalkoztunk, üvöltöttem vele, hogy hagyjon békén... Igazából a dühöm nem neki szólt, csak ő kapta.

Nóriék előtt igyekeztem valamennyire öszekapni magam, de utólag elmmondták, hogy látták, hogy valami nincs rendben. Szótlanul és görcsös testtartással futottam. 17 kilométer után a hullámvasút teljesen szétzilálta az addig összeszedettnek gondolt mozgásomat, nem egyszer feljajdultam, mielőtt megálltam volna a béna bal lábam miatt - OJ pedig mindannyiszor továbbparancsolt. Úgy döntöttem, hogy ha már magamnak nem engedelmeskedik a testem, akkor OJ parancsát követem. Mentem, de nem bírtam. Könyörögtem egy kis sík terepért, de nem volt. Felfelé - lefelé - felfelé - lefelé... Nagyon fájt. Volt, hogy 100 métert több megállással tudtam csak megtenni, aztán úgy döntöttem, ez így nem mehet tovább, kikapcsoltam mindent az agyamban, néha még a szememet is becsuktam, igyekeztem én nem én lenni, kívülről figyelni egy robotot, aki fut. Nem ment. Sétálni sem próbáltam, a lejtőn ugyanannyira fájt a séta - csak a megállás segített, de azt nem voltam hajlandó. Próbáltam enni kínomban, Nicolék csináltak párizsis zsömléket, de az sem ment.

Gurdon Évi utolért, én félreálltam előle, hogy ne kelljen kerülnie, s jobb kezemmel magam mellé mutattam, hogy ott elfér, ő pedig, ahogy elfutott mellettem, kitárt jobb tenyeremet egy másodpercre megfogta. Siralmasan lassú voltam már, el voltam keseredve. Valamikor később egy lejtőn szintén üvöltöttem egyet a fájdalomtól, OJ látta, hogy megállok, s parancsolt is tovább, nekem kicsordult a könnyem a fájdalomtól, de újra visszaüvöltöttem neki, nem tudom már, mit. Aztán elszégyelltem magam, mert pár méterrel odébb ott állt Cucu és mosolygott, fotózott - de mindezt végighallgathatta... Valamit odaszóltam neki, nem emlékszem.

Elkezdett foglalkoztatni a szintidő. Éreztem, hogy kezdek talán kicsúszni, a nagy fájások közti egyre rövidülő szünetekben igyekeztem összekapni magam, s szerencsére néha jött egy kis síkabb rész, ahol tudtam futni. Igazából felfelé is ment, de a reggeli dinamika már sehol sem volt. Lefelé viszont egyáltalán nem ment. A váltóhely felé menet mondta fel teljesen a szolgálatot a lábam: már síkon is ki-kimaradt egy-egy lépés, OJ-val tehát valamit ki kellett találnunk. Az időközben ismét megjelenő Nicolékkal meg is beszélte, hogy egy alkalmas helyen hanyatt fekszem egy pokrócukon, ő meggyúrja a bal vádlimat, bekenjük a hűsítő krémjével, én bekapok egy fájdalomcsillapítót, s olyan erősen befáslizzuk az egész bokámat, ahogyan csak tudjuk. Közben eszek.

Mint a megváltót, úgy vártam a váltóhelyet, 30 méterenként megállt a lábam. Ott van! Ott van Steve is! Most nem tudtam örülni, semminek nem tudtam örülni, átdöcögtem, s mentem tovább, 13 percem volt a szintidőből. 5 percünk van, oké? OJ, mondom, 5 percünk van! Ott a kocsi! OJ előrement, Nicol és Manó szaladt egy pokróccal, Manó mindent tudott, tömte a számba a fájdalomcsillapítót, puszedlit, kávét, OJ pedig kezelésbe vette a lábamat, de nem gondolta, hogy 4 nap tekerés után az ő lába sem százas: elvesztette az egyensúlyát és tenyéréllel belecsapott a bokámba.

Elfeketedett a világ, csak üvöltöttem torkomszakadtából, nagyon fájt. Nóri a fejemet símogatta. 6 és fél percig voltunk ott, utána rögtön egy nagyon meredek emelkedő várt, amin nem tudtam felmenni, a lábam semmit nem változott, kiszaladt alólam.

Nem, nem, nem! A lábam jó, most raktuk helyre, menni kell, nincs olyan opció, hogy megállunk, menni kell4 OJ is kiabált, nem volt választás. Görcsösen hittem, hogy a hat perc pihenés hatásos volt, s talán ezért is lett hatásos. Kicsit később már ismét szabályosan futottam, végre kifelé is tudtam figyelni... Farkas jutott eszembe. Ha mi hat perccel a szintidő vége előtt hagytuk ott Nicolékat, akkor nagyon esélyes, hogy ő már kívül van... vagy... vagy itt van mögöttünk. Hátranéztem, s ott volt. Párszáz méterrel mögöttünk jött, nagyon lassan, mellette Steve volt. Ahogy haladtunk felfelé, le is hagytam őket, ami miatt aggódni kezdtem. Lefelé a közelünkbe értek, s kérdeztem, mi a baj, Hegyi Ember? Mondta, hogy nincs szufla felfelé, valami baj van a tüdejével, sokat köhög. Láttam én is, hogy felfelé szenvedett. Nehezen, de ilyenkor lehagytam, lefelé úgyis utolért mindig.

CILLAGOOOOOOOM!!!!!!
Hát persze, hogy Yoyooka és vele az egész család, mellettük pedig Edithke. Jajj, de jó volt! Lelkendezett, hogy hozott palacsintát meg elhozta a fórumzászlót, meg cillagooooom, meg... Mosolyogtam. Kitaláltuk, hogy a zászlót odaadja a cél előtt, azzal futunk be. De jó lesz!

Innentől nyugodt voltam, a futás is ment már, a lábam visszatért a reggeli állapot közelébe, lefelé óvatosan, felfelé tempósabban nyomtam. Sokszor egymás mellett futottunk, ilyenkor kicsit beszélgettünk, most már tudtam örülni Steve-nek is, aki talán Gyermelytől végig velünk futott. Az utolsó váltóhely után elléptem tőlük, enyhén emelkedett, tudtam, hogy itt mennem kell, ha a végén azt akarom, hogy legyen tartalék időm. Talán Pátyon, talán később tűnt fel Zilaci, elénk futott, mint tegnap és tegnapelőtt. Apró kis energiaforrás volt ez a tudat is. Farkas utolért a lejtőn, s az utolsó emelkedőn már Zilacival küzdötte fel magát, én előtte voltam, s Steve diktálta a tempót. Gyere Béla, gyere, toljad neki, ne lassíts, gyorsabban, gyorsabban... Megyek. Megyek már! Magam előtt is határozottan kellett mondanom. Megyek! Gyakorlatilag így futottunk Budakeszi határáig. Megyek!

Budakeszire befele Farkas elment mellettem, megint attól féltem, hogy nem érem utol. Észrevehette, mert odaszólt halkan: nélküled nem megyek be. Tudod.

Tudtam.

A cél közeledtével új erőre kaptam. Farkas is. Ráfordultunk a célegyenesre, Farkasmegtorpant: nem ment neki a hirtelen emelkedő. Én is megálltam. Aztán steve hangja: gyerünk, fiúk, most már fussatok is, de mi nem gyorsítottunk. Mosolyogtunk, valamiről beszélgettünk, nem emlékszem. Aztán egy hatalmas üvöltés a távolból.

HAAAAJRÁÁÁÁÁ FAAAAARKAAAAS, HAAAAAJRÁÁÁÁÁ GYAAAALOOOOOG!

Panferik vett észre, s tudatta mindenkivel, hogy ott vagyunk. Hirtelen minden mozgásba lendült előttünk, emberek futottak felénk, sokan, a fórumosok, mindenki, aki ott volt, az utolsó párszáz métert velünk futották, atán megkaptuk a zászlót, szerencsétlenkedve kifeszítettük, majd megálltunk a célkapu előtt, egymásra néztünk Farkassal. Úgy kellett belökdösni minket a célba. Vége, vége van, megvan, gondoltam, s vigyorogtam. Visszanéztem, Farkas mögöttem állt, megöleltem, ráborultunk a korlátra, sírtunk, én közben nevettem is, felszabadultan, körül álltak minket, elvesztünk a többiek gyűrűiben. Itt már jó, nekünk már nagyon jó. Mindenki szeretete körbevett minket.

Kitörtem a gyűrűből, Nórihoz mentem, átöleltem, s végérvényesen eltörött a mécses, megint zokogtam, mint tegnap, mint reggel, úgy kapaszkodtam belé, mintha ő lett volna az egyetlen kapcsom a világhoz. Meleg volt és puha. Aztán leültem a földre, Mambára néztem, aki állt felettem és könnyes volt a szeme. Nem tudtam szólni semmit. Yoyoo a számba adott egy kis csokit, vigyorgott, aztán Farkassal megtaláltuk egymást, egymás vállát átölelve billegtünk be a tornaterembe, ahol megtorpantunk. Valaki tapsolni kezdett, s a taps ütemessé vált, nekünk szólt. Körbeálltak ünnepeltek, s mi lassan lépkedtünk befele. Mamba állt ott még csendben, leírhatatlan tekintettel, s fánkkal kínált, nem tudom, de én ott nagyon megszerettem ezt a lányt. Hálás voltam a tekintetéért.

Ezután Nóri kezét fogtam, erre emlékszem, s próbáltam legyűrni egy palacsintát... A jól megérdemelt pihenés jött, OJ és Urs intézett nekünk masszőrt, nekem a tegnapi lányt, aki 40 percig gyúrt, mindenemet, a hátamat is. Majdnem elaludtam közben, boldog voltam, de nagyon. Farkassal még beszélgettünk utána, aztán még pakolászni kellett, fotózgatás, söröztünk, mosolyogtunk... Már csak a másnap volt hátra, de ott már nem lehetett gond, hiszen a sok barát úgysem hagyja, hogy gond legyen.

Elköszöntünk, s mindenki elindult pihenni. Már biztonságban voltunk. Hazafelé Bocsi autójában sokáig fogtam Nóri kezét. Én is biztonságban voltam.

Második, harmadik nap
gyaloggalopp | 2007-10-26 15:21:35 | 2 hozzászólás
Bé-Po-Bu 2007, Harmadik rész

Második nap

Innentől alapvetően megváltozott minden. Reggeli a szálláson, pakolászás és kivonulás a rajthelyre autóval - tulajdonképpen ennyiben összefoglalható a reggel. A mindentől egyformán távol levő szállásról jó sokára értünk oda a rajthoz. Kicsit szótlan voltam, aggódtam a lábam miatt, a biztonság kedvéért gyorsan cipőt váltottam a rajt előtt a főtéren dideregve, mozgattam az ízületeimet, figyeltem, minden rendben van-e... Úgy döntöttem, nincs gáz, különösen figyeltem a bokámra, de az sem volt túlzottan más, mint szokott. Egészen a rajtig.

A rajt előtt szinte a szokott módon kaptam nagyon sok biztatást, igazából úgy kellett, mint egy falat kenyér, szükség volt minden plusz energiára... A rajtpisztoly eldördülése után végre elindultunk, s szinte azonnal éreztem, hogy valami tompa, pici szúrást jelez a bokám minden lépésnél. Kicsit még forgattam minden lépésnél, de aztán elfelejtettem a dolgot. Mentünk előre rendületlenül, át a hídon, majd végig a parton - a beígért ellenszél szerencsére az érdeklődés hiánya miatt elmaradt, mondjuk, hogy jó tempóban haladtunk előre. Farkas előttem, mint szokta, de tudtam, hogy úgyis lehagyom majd, mert gyorsabban szoktam kezdeni. El akartuk játszani azt a poént, hogy OJ megkérdi tőle, akar-e valamit inni, s én jól lehagyom, de Farkas egy mozdulattal áthúzta a számításainkat: kiállt pisilni...

Innentől majdnem eseménytelen volt a nap. Haladtunk a gát mellett, OJ dokival beszélgettünk nőkről, családról, társakról... Csak egyszer-egyszer zökkentünk ki valami miatt, mikor épp egy szemétkupacon támadt kedvem guberálni vagy egy őrült autós próbált meg ledudálni minket, nem sejtvén, hogy előttünk még kétszáz futó van. No meg persze Gátiné fenekén akadt fenn a szemünk, amit gonosz módon még riszált is egy kicsit, de engedtessék meg szegény magányos futóknak, hogy legalább a szemüket legeltessék! Ildi meg Ursi nagy tervét is jól kibeszéltük, miszerint ők majd jól legörkorizzák a távot egyszer... És aztán futottunk, futottunk, futottunk.

OJ egy hatalmas, ágas bottal kergetett, én néha énekeltem, néha belökdöstük egymást a buszmegállóba, de aztán elfogyott a lendület, s egyre inkább már csak csendben futottunk a gátnál. Egy fickó persze felidegesített: mindig elém futott, majd ott befékezett és rám tapadt. Ha lemaradtam, lassított, ha megelőztem, visszaelőzött. Máig nem értem, mit akart, de talán semmit, csak én kezdtem besavanyodni. Igyekeztem persze kitörni a fásultságból, Kerékgyártó Petit meg Ákibácsit meglátva például, ahogy a séta-futás-séta-futás taktikáját alkalmazzák, elkezdtem röhögni, hogy ezek résztávoznak, de azt nem sejtettem, hogy OJ ezt nekik is elmondja, miközben átrohanunk köztük vigyorogba, ahogy a seggemet csapkodja a botjával... ez nem cirkusz - válaszolták, s igazuk is volt, bár én sajnáltam, hogy nincs jó kedvük. Nekünk még az volt.

A 40 kilométeres váltónál éreztem először, hogy valami gond van. A két vádlim furcsa nyilallásokat eresztett meg, s ahogy lépést váltottam, éreztem, hogy a bal bokám sincs túl jó állapotban. Ott még nyújtottam, s igyekeztem nem gondolni rá, de pár kilométerrel odébb megint éreztem, hogy baj lesz. Vagyis baj van. Csak remélni mertem, hogy nem kell azt mondanom. “kezdődik”...

Pitzi mindeközben őrült jojó módjára tepert autójával fel és alá, kérdezgette, hogy vagyunk, kínálgatott mindennel, s hozta-vitte a híreket mindenkiről mindenkinek. Sokszor elköszöntünk tőle, de ő csak nem tudta a versenyt ott hagyni, szívét és lelkét adta mindenkiért. Bevallom, hogy ha segíteni nem is tudott, nagyon sokat jelentett, hogy ott van. Farkasról kérdezősködtem leginkább, s megnyugodtam, mikor hallottam, hogy ott van mögöttünk nem messze. Volt, hogy csak a duzzasztó gátja választott el minket egymástól Farkassal, s ez valahogyan biztonságot adott. Bíztam benne, hogy az erő, ami Farkast megóvja bármitől, engem is segít, ha a közelében vagyok. Hülyeség, de így gondoltam.

Aztán lassan elnehezültek a lábaim, a bokám egyre rosszabb volt, amitől teljesen máshogy futottam, s ettől pedig az izmaim kezdték felmondani a szolgálatot. Olyannyira, hogy mire elértünk az 50. Kilométerhez, már csak jobbára magam elé bámultam, s leginkább az foglalkoztatott csak, hogy mennyi van még hátra. Nagyon be akartam fejezni már a dolgot, úgy éreztem, vonszolom csak magamat. Szinte láttam, ahogy Farkas mindjárt megelőz és én ott maradok egyedül, használhatatlan lábakkal. OJ dokiból ekkor jött ki a tavalyi év tapasztalata igazán, ő tudta, mit érzek, s nem hagyta, hogy maga alá gyűrjön az érzés. Hajtott, kergetett, üvöltött velem, én pedig megadtam magam a sorsnak és mentem, miközben kétségbeesetten kerestem a megoldást a helyzetre. Végül a bevált módszerhez folyamodtam: kávét ittam, hátha az kirángatja az agyamat a tompultságból - s sikerült is végre magamhoz térnem valamennyire, bár a lábaim egyre jobban merevedtek, s a futásom egyre billegősebbé vált.

Tudtam, hogy szimmetrikusan kell mozognom akkor is, ha fáj, különben teljesen szétesik a mozgásom, így egyre inkább koncentráltam - OJ észre is vette, hogy már nem beszélek, csak megyek, megyek... De aztán valahogyan átlendültem a gödrön, ezen az igen nagy, mocsaras gödrön, amibe majdnem beleragadtam, s közben Frank Tibiék is megérkeztek, akik már azt látták, hogy megint énekelünk... szóval egy csata újra meg volt nyerve. De a veszteségek már koránt sem voltak olyan kicsik, mint előtte.

A határhoz közeledve egyre lelkesebb voltam, még előztünk is pár egyénit, szóval kezdett visszatérni az önbizalmam és a lelkierőm, s hogy ne akadjon meg a folyamat, nomeg a magam akaratának erősítésére is, elhatároztuk, hogy a célig már nem állunk meg, addig meg már csak 19 kilométer volt hátra. Az pedig csak a csodálatosan elmért kilométereknek volt köszönhető, hogy az egyszuszra való befejezés végül nem így sikerült, sőt!

Mint a bádogember a homokviharban, úgy zakatoltam tehát előre, s koncentráltam a szimmetrikus mozgásra, aránylag sikerrel. Előre néztem folyamatosan, keresve egy apró jelet, hogy tudjam: közel a cél - és közben mindegyre Nórikámat akartam felhívni, most sem tudom, miért nem tettem... Talán azért, mert végig zajos úton futottunk a határtól. Talán azért, mert már a jó hírt akartam mondani neki: bent vagyok. Vagy csak azért, mert ahogy telt az idő a hetvenedik kilométer után, egyre jobban éreztem, hogy kimerülök, s nem akartam, hogy ezt hallja... De nem hívtam fel végül. OJ egyre gyakrabban látta, hogy lassulnék, ilyenkor rámüvöltött, s én engedelmesen mentem tovább. Zilaci érkezése volt csak, ami hirtelen kizökkentett az újonnan támadt fásultságból, elénk futott, s melegen üdvözölt, nekem akkor ő a cél hírnöke volt, a régen várt jel, amit vártam. Pillanatra elfelejtettem azt is, hogy fáj a bokám, de az hamar figyelmeztetett egy melléllépésnél, s ez meghatározó lett arra a napra.

Zilaci tovább futott Farkasék elé, mi pedig végre elhagytuk a főutat, hogy a Gandiékkal való találkozás után a kis utcákon át közelítsük meg Győrt. A kedvem időlegesen jobb lett, hiszen már csak nyolc kilométert számoltunk OJ dokival, s a frissítőállomáson is ezt mondták. Kezdett látszódni a cél, s nem hittem, hogy a végére olyanná válik, mint a délibáb, amit kergetek, de sosem érem el.

A kanyargós utakon elértük Győrt, de mint utóbb kiderült, baromi messze voltunk magától a fürdőtől. Ezt az is bizonyítja, hogy a 8 kilométeresnek mondott utat 80 perc alatt tettük meg, miközben én egyre inkább a bokámmal és a fáradtsággal voltam elfoglalva. Korányi Balázs közben kiszállt az elején, s ő mondta most, hogy a mozgásom olyan, mintha most kezdtem volna - én azonban már csak az ütemes zötyögést éreztem és a zsírzatlan gömbcsuklóim csikorgását. Próbáltam a jobb lábamra tenni a súlyt, de hamar észrevettem, hogy eddig is ott volt, így felhagytam a próbálkozással, mitöbb, igazából magam is meglepődtem azon, hogy még mindig aránylag tempósan futok. Szememmel minden utca végén a célt kerestem, s egyre inkább elcsüggedtem, mikor az utak végén csak újabb utak kezdődtek. Amikor egy ilyen út végén közölték velem, hogy még 1,7 kilométer, szitkozódva a járdára rohantam és üvöltöttem, hogy le van (...), nem csinálom tovább, elegem van. Csak OJ hangja vitt tovább, szintén üvöltötte, hogy meg ne merjek állni, takarodjak tovább, ne sírjak, mint egy kurva, nem azért jöttem... És ilyenek. Kellett. Tovább mentem, de már a sírás határán voltam, úgy felhúztam magamat. Nem tudtam örülni a célnak. Befutottam, valakik szóltak hozzám, gratuláltak, nem tudom, én csak mentem, majd megálltam a bejáratnál; semmit nem láttam, csak egy ülőhelyet kerestem. Ahogy el akartam indulni, éreztem, hogy vége van, a bokám nem mozdul, csak ég, mintha katlanban állnék és nem tudnék kilépni belőle. Elvánszorogtam egy székig, leültem és elkezdtem sírni. Vége, nem tudok menni, ezt gondoltam. OJ hozott sört, látta, hogy pocsékul vagyok.

Kisírtam magam, közben valakik beszéltek hozzám, végül megnyugodtam - de az este alaphangja már megvolt. Ala visszavitt a szállásra, én ott felhívtam Nórit, elmondtam neki, mi van, próbáltam nem sok rosszat mondani, de ő megijedt a hangomtól. Én is megijedtem volna. A fotelből nem tudtam felállni, mázsás súly nyomott, a lábam fájt. A jobb lábamon féltenyérnyi hólyag... Vicces volt, de nem nevettem.

A fürdőbe visszatérve kicsit jobb lett a kedvem, de a hideg rázni kezdett a masszázsasztalon, közben pedig mindegyre a bokámra gondoltam. Mi lesz most? Meggyógyul, meg kell gyógyulnia, mondogattam magamban. Talán hittem is. A masszázsasztalt haraptam, ahogy gyúrtak: fájt. Minden érintés fájt, az izmaim siralmas állapotban voltak. Hát ezért edzettem? Hogy ne tudjak mozogni? Farkasra a fürdőben találtunk, mindenáron beszélni akartam vele, de magam sem tudtam, miről. Panaszkodni akartam neki. Ha valaki, akkor ő biztosan érti, mit mondok... aztán... hát vettem egy forró zuhanyt, miután a melegvizes medencében is rázott a hideg, visszatértünk a szállásra, ahol vacsoráztunk, én pedig nagy nehezen kisántikáltam a többiektől messzire és felhívtam Nórit. Halkan beszéltem, s mondtam: nagyon fáj a lábam... Őt és magamat győzködtem, hogy nem lesz gond... Vacsora közben beszélgettünk, a tegnapi jókedvnek nem volt nyoma. Farkas is szótlan volt, ültünk egymás mellett. Próbáltam kitalálni, mire gondol.

A nap eseményeit még felmondtuk diktafonra, de aznap rövidre sikeredett... a lendületet csak a vacsorabeli nagyjából békés majdnem-jókedv adta.

Éjjelre bevettem gyulladáscsökkentőt, mindennel bekentem, amit csak mondtak, hogy jó lehet, nem is fürödtem, csak bezuhantam az ágyba. Éreztem, hogy tüzel a bokám. Vártam a reggelt. Ahogy éjjel rengetegszer felébredtem, első gondolatom az volt: mennyi az idő? Mennyi időm van meggyógyulni? Nem volt sok, s az is egyre fogyott.


Harmadik nap

Nem nyitottam ki a szemem, nem akartam tudni, mennyi az idő. Hátha akkor még marad egy kicsi. Hátha van még öt perc, s annyi hiányzik. De nem, nem volt. Fel kellett kelni, s nekem nem volt több időm regenerálódni. A helyzet lehangoló volt: nem tudtam lépni, minden egyes lépésnél késeket döftek a sípcsontomba. Vártam, hogy a helyzet jobb lesz, de nem lett jobb, sőt, ha a másik lábamat akartam használni, akkor pedig azt éreztem, hogy valami tépi kifele az izmaimat. Igyekeztem semmire sem gondolni, bevettem egy gyulladáscsökkentő fájdalomcsillapítót inkább reggeli előtt.

Mire végigszenvedtem magam az épületen a reggelizőhelyiségig, megbizonyosodtam arról, hogy semmi sincs rendben. Próbáltam ruganyosnak látszani, szerintem nem sok sikerrel, aggódva vártam a rajtot. Ala hozott kaját és innivalót nekünk a boltból, OJ elpakolta, s Farkassal, Urssal és OJ dokival elindultunk a fürdőhöz gyalog. Közel volt, nekem mégis háromszor meg kellett állnom pihentetni a lábamat. A rajt előtt nagy tömeg volt, sok ismerős kérdezte, hogy vagyok, én bizonygattam, hogy jól, s igyekeztem eltűnni inkább, az épület ajtajában Gandinak már majdnem elmondtam, mit tervezek, de aztán csendben maradtam, mert elszégyelltem magam.

Soha semmit nem adtam még fel!

Rajt. A tömeg átlökdösött a hídon, én pedig, amint egy kis helyem volt, megálltam. Fájt a bokám, nem tudtam rálépni. De valahogy csak menni kellett, így összeszorított fogakkal felvettem a futómozgást, s az időközben bevett másik fájdalomcsillapító is hatni kezdett talán, mert azt vettem észre, hogy ha furcsán csapva is a lábam, lassan, de haladok. OJ hajtott, mondta, menjek, ne a szintidővel küzdjek, kapjam össze magam, de én bizonygattam, hogy jól vagyok, hagyjon. Megyünk.

15 kilométernél Frank Tibiék ránk találtak, a lány - nem emlékszem a nevére - kiugrott a kocsiból és futott velem, mondta, hogy menjek, fusak, ő elhitte, hogy megy ez nekem. Én alig. 19 kilométernél Tibi szólt, hogy sajnálja, de ki leszek zárva, annyira lassan megyek. Ez van, ez a szabály. Tényleg sajnálja. Már csak elméleti esélyem volt, hogy a 2,5 kilométerre levő ponthoz szintidőn belül odaérjek, 8 perces kilométerekkel mentem. És ekor végighasított bennem az elkeseredés és a fájdalom, végül a düh: nehogy már a záróbusz vegyen ki! Nehogy már azt mondja valaki, hogy szar az, amit csinálok, nem jó, nem elég! Nehogy már a gyengeségem legyen mindennek a veszte! Nehogy már hiábavaló legyen egy év küzdelme, csak mert nem vagyok ura a testemnek!

Lao Ce írt valami olyasmit, hogy (bocsánat, pontatlanul tudom)

“Tested-é az ország? Uralkodj az országon.
Tested-é a néped? Ura vagy a népnek.”

Vagy valami hasonló... de eddig mindig így működtem. Én vagyok az úr. Engem szolgál a testem, essek be az árokba inkább, vegyenek ki onnan az orvosok és zárjanak ki akkor, de ne a záróbusz, könyörgöm, ne a záróbusz! OJ-val mindezt hangosan, üvöltve, egymást hergelve beszéltük meg persze, nem magamban. Nem tudom, mit gondoltak, akik hallották, de nem is érdekelt.

Levettem a ruháim nagy részét, ettem puszedlit, megálltam megmasszírozni a lábam, majd előreküldtem OJ-t, töltse fel a flaskát vízzel - és ne lássa, ha mégsem sikerül elindulni. És akkor nagy levegőt vettem... És rákapcsoltam. 4-es... 4:30-as tempóra váltottam, nem érdekelt a lábam, semmi. Menekültem a megaláztatás elől. Egy kislány sípjának hangjára azt hittem, vége, lejárt az idő, de tévedtem. Volt még idő. A váltóponton már 4 percem volt a szintidőhöz... Nicolék ekkor láttak először, nem is hitték, hogy korábban még baj volt.

OJ-nak mondtam, hogy futunk egy 3:30-as maratont, s vége. Elszántam magam. Lendületben voltam, persze a lábaim nem bírták, mitől bírták volna? De kizökkentem végre, s ez jó volt... az eredeti terv szerint már csak banánt ettem volna, persze 10 kilométer rohanás után, mikor végül kimerülten lelassultam a biztonságos középmezőnyben, szinte könyörögtem puszedliért. Kész voltam. OJ innentől nagyon vigyázott rám, etetett, rugdalt előre, nehogy újra magam alá temetkezzek. Sok múlott ezen, s most utólag visszagondolva nem volt kis teljesítmény, ha hozzávesszük, hogy eddigre már megfázott és vacogott a nyergen.

Farkas előttem volt, később mellettem. Nem beszélt sokat, de én örültem, hogy ott van. Mondta, ne siessek, holnap is van nap. Én nem hallgattam rá, addig akartam menni, míg be nem érek, valahogy mégsem hagytuk el egymást ezen túl, hiszen nem bírtam gyorsan menni már. A bokám nem engedett, de más sem.

Ursi panaszkodott, hogy Farkas nem beszél, csak megy. Lehajtja a fejét és megy. Ahogy elhagytam őket, minduntalan hátra akartam nézni, ott vannak-e, s ha nem voltak, ideges lettem. Nem tudtam az okát sem Farkas viselkedésének, sem az enyémnek, de ettől a pillanattól kezdve nem nagyon távolodtunk el egymástól. A végéig pedig kicsit összefolynak a dolgok, hiszen két dolog foglalkoztatott: a bokám és a fehér bárányok, Ursiék. Kocs környékén adtunk Farkaséknak almát, találkoztunk Zajire-vel és Kécskei Katival a fórumról, én beszélgetni kezdtem, hátha elterelem a figyelmemet a hátralevő útról... ők pedig mondták, hogy Farkas nem kommunikál. Nem szívesen hallottam.

Lefele egyre nehezebben tudtam menni, fájt a bokám, s miután Zajire elhagyott minket Tata határában, már csak koncentráltam minden lépésnél, s halkan mondtam magamnak minden levegővételnél: nem-fáj-...-...-nem-fáj-...-...

Zilaci újra elénk jött. Köszöntött, kicsit futott velem, beszéltetett, majd hátrament Farkashoz; párszáz méterre voltak talán lemaradva. Monotonul gyűrtük az aszfaltot, idegesített, hogy Tata még sehol. Jeszenszky Peti utolért minket, aztán Farkasék is, én pedig felvettem a tempójukat, s így futottunk tovább. Elöl Peti, mögötte Farkas és én, mögöttünk Zilaci, mögötte a három bringás: Urs, OJ és Kati.

Szipogtam, folyt az orrom a hidegtől. Farkas meghallotta, rám nézett. Könnyes volt a szeme. Hátranéztem, s megláttam, ahogy alakzatban megyünk rendíthetetlenül a tatai vár felé. Nekem is könnyes lett a szemem. Zilaci néha mondott valamit, de Isten bocsássa meg, nem emlékszem, mit. Koncentráltam, nem fáj, nem fáj, nem fáj... Nem fáj!

Ahogy közeledtünk a vége felé, egyre inkább felizgattam magam, az utolsó utcában döbbentem rá, hogy tényleg mindjárt beérünk! Taps fogadott minket innen-onnan, s egyszercsak felismertem Pogreget, Kriszt, Bocsit, hullámoztak, tapsoltak nekünk, s futottak tovább velünk... Én nyeltem a könnyeimet, s mondtam, hogy srácok, srácok... menjetek már... jajj... És ahogy közeledtünk, úgy lettünk egyre többen, ráfordultunk az utolsó ívre, s kis hadsereg követett már minket. Erre emlékszem csak. És arra, hogy befordulunk a célkapu egyenesébe, én már nem látok, Farkast még egy pillanatra, ahogy talán Ala fogja meg, én meg mentem tovább és összeestem, vagy mi, leguggoltam és bőgtem csak, mint a kisgyerek, nem bírtam abbahagyni, valakik beszéltek hozzám, a vállamat gyömöszölték, a fejemet símogatták, nem hagytak magamra egy pillanatig sem, de én mindezt egy nagy érintésként fogtam csak fel, nem tudtam, s nem is érdekelt, hogy ki ér hozzám, csak a szeretetet kaptam mindenfelől.

Pár perc múlva felálltam, Farkast kerestem. Hasonlóképp érezhetett ő is, mint én, megöleltük egymást, s ott folytattuk a sírást, ahol abbahagytuk. Hát ezért futottam. Éppen ezért, s tudtam, hogy végig kell futnom a távot, ha el akarom éri, amit akarok. És... csodálatosan hangzik, de teljes bizonyossággal tudtam mondani ezután, amihez percekkel korábban még görcsösen menekültem: nem fáj, nem fáj - mert tényleg nem fájt a bokám. Tudtam járni, noha órákkal korábban még nem sikerült.

--

Az áhított masszőrlány gyúrt végig, én majd’ elaludtam, közben Krisz gyógyítgatta a lábamat a masszázsasztal túlfelén. Nem is értettem, hogy került oda, csak egymásra mosolyogtak a lábamnál és munkához láttak. Elérzékenyültem ismét. Nicol és Bocsi rámparancsolt, hogy jegelni kell a lábamat - Farkasnak is, hasonlóan ramatyul nézett ki neki is, de igazából mindegy volt már minden. Feküdtünk egymás mellett és vigyorogtunk. Elhatároztam, hogy most már csak vele vagyok hajlandó befutni.

Másnapra jön Nóri - ez volt még, ami felvillanyozott, nicolékkal meg is beszéltem minden fontosat, s miután elmentek, az egész napi küzdelmet kipihenve, jókedvűen, sántikálás nélkül battyogtam fel és alá. Újra volt kedvem! Úgy döntöttem, hogy másnap addig futok, amíg csak bírok, nem hagyok még egy esélyt a záróbusznak. Felhívtam nórit, s mondta, hogy örül a hangomnak, s azt is, hogy tegnap nagyon megijedt. Elmeséltem neki a nap eseményeit, s mondta, hogy igen, tud mindent, nagyon féltett... Szeretlek, mondtam. Lehetne már holnap, hogy lássalak.

Vacsoránál Kalotai Levi is ott volt, jókat beszélgettünk, Farkas is mosolygott, megbeszéltük az aznapot - majd Farkas megitta a sörömet és elzavart aludni. Fürödtünk, felmondtuk diktafonra a nap eseményeit, OJ lelki bajairól és az enyémekről beszélgettünk még egy kicsit, kitaláltuk a holnapot és én boldogan vártam az álmot. Nórit.

Az első nap
gyaloggalopp | 2007-10-26 12:13:19 | Nincs hozzászólás!

Gyerekek, bocsánat, de tényleg hosszú a dolog. Itt a következő rész!

 ---

Bécs - Pozsony - Budapest szupermaraton 2007

II. rész


Első nap

Reggel felváltva csicsergett OJ telefonja és az enyém. Magunkhoz tértünk lassan, s résnyire nyitott szemekkel, hogy nagyon azért ne fejeljem le a falakat és a rájuk aggatott bármiket, átmasíroztunk a főhadiszállásra, Farkasékhoz. Ott családias sürgölődés fogadott, Farkas teát főzött, kávét ittak, aztán, mikor sikerült emberszabásúakká válnunk, átvonultunk a szálláshely másik épületébe reggelizni. Osztrák vendéglátóink minden bizonnyal kitalálták, hogy mi vagyunk a magyar delegáció, mert csípőből duplán vettünk mindenből, s utána még volt pofánk repetázni is. Mindenesetre bőségesen bereggeliztünk és két csámcsogás között meg is beszéltük az aznapi teendőket, legalábbis a rajt pillanatáig, reggeli után aztán ehhez tartottuk magunkat.

OJ doki bringával, mi pedig a két autóval érkeztünk a stadion mellé, OJ annak örült, hogy lebiciklizett minket, ő ért oda hamarabb. Akkor még örült az ilyesminek. A parkolóban kutyahideg és hatalmas szél fogadott minket, így a bemelegítést jobbára rábíztuk az autók fűtésére, de mivel azért csak kellett valamit kezdeni magunkkal, mozgolódni kezdtünk. Én jobb híján körbenéztem, s a sok ismerős egyikével-másikával váltottam egy-két szót. Ursi egyre aggódóbb tekintettel figyelte Gátiékat, ugyanis náluk volt a bringája, amire fel kellett volna pakolni Farkas és az ő frissítőjét - de ők csak nem jöttek; az utolsó pillanatban tudott elkészülni csak szegény lány. Farkassal néhány percig egy autóban ültünk, s engem akkor valahogyan nyugalom szállt meg, mert tudtam, hogy már nem sok van hátra a rajtig, s addig már nem történhet semmi. Beszélgettünk egy kicsit, elvégeztük az utolsó simításokat báliruháinkon, aztán elindultunk végül mindannyian a stadionba.

A rajtig tényleg semmi nem történt - ugyanis lekéstem a rajtot, annyit pofáztam az emberekkel. Azt vettem észre, hogy a hangszórókból és a tömeg felől visszaszámlálást hallok, majd eldördül a rajtpisztoly, én pedig rohantam végig a stadionon, de a rajthelytől már mindenki elment, mire odaértem... Valahogy nem csodálkoztam. De nem is érdekelt a dolog, végre elindulhattunk, végre futottunk, hetek óta ezt vártam, örültem, s kicsit megnyugodtam. Mostantól tényleg minden rajtam áll.

A stadionból kijövet egyből hatalmas, jeges szél fogadott, s ez majdnem egész nap végigkísért, én pedig próbáltam nem gondolni arra, hogy utálom, gyűlölöm a szelet - ez a nap során nem nagyon sikerült, mert elég sokszor támadt valamilyen afférom a széllökésekkel. Egyelőre mégis csak mentem, s azt éreztem, hogy akár Kínáig is elfutnék, ha nem néznének az ottaniak rám annyira ferde szemmel. Jópár ismerőssel kocogtunk elég sokáig együtt, végig a Duna partján, Farkas is ott volt, beszélgettünk, lassan felszabadulttá váltunk, s bár az idő rossz volt, a futás jólesett.

Nem sokára tempót váltottam, egy cseppet begyorsítottam, de nem vittem túlzásba a dolgot, mindenesetre lassanként egyedül maradtunk OJ dokival, akinek a bringakosarából - az elején még - lakmároztam a szokásos víz-puszedli mixet. A szembeszél zavart erősen, de amikor meg hátulról akart fújni, akkor meg melegem lett, s vetkőznöm kellett; ez tulajdonképp egész nap így volt. Nyílt és nem annyira nyílt terepek követték egymást, nem volt túl ingergazdag a táj, tulajdonképpen nekem baromira nem tetszett, mint ahogy az sem, hogy a kezdeti szívélyes fogadtatást a frissítőpontokon felváltotta a didergő emberkék közönye, nem egyszer háttal állva beszélgette németül, én meg csak álltam az amúgy majdnem üres asztalnál, mint akinek nincs rendben az élete teljesen, s mivel németül nem tudok, azon tűnődtem, hogy vajon a kabátjukat rángassam meg néha, hogy megforduljanak, vagy csak borítsam rájuk az asztalt. Mondom, kicsit hisztis voltam a széltől.

Volt egy sorompós kalandunk is, de addig legalább nyújthattam egy kicsit... Ez még a fenti frissítés előtt volt, még jobb volt a kedvem, de azt határozottan meg tudtam állapítani ott, kb. 35 kilométernél, hogy odáig talán túl gyorsan futottam. Persze nem ez volt a legnagyobb bajom, hanem az, hogy ugyan már a legelején éreztem, hogy túlhúztam a bal cipőmet, azt egészen 30 kilométerig nem lazítottam meg, így sikerült kicsit megnyomnom a lábfejemet. Akkor még szerencsére nem gondolkodtam olyanokon, hogy később ez az ártalmatlan hülyeség okozza a sokkal nagyobb bajt - ha tudtam volna előre, akkor lehet, hogy akkor és ott feladom. De szerencsére volt más tűnődnivaló, például akkor roncsolt el mellettünk Zabari, aki úgy hagyott ott minket, mintha álltunk volna. Nem értettük a dolgot, csak a kísérője telefonálásának egy foszlányát kaphattam el: “...elkavartunk az autóval...” - ezt aztán mint nagy hírek tudója adtam tovább OJ-nak, később a minket utolérő Krisznek és Fazekas Janinak is...

De vissza a futáshoz! Igazából magával a futással nem volt bajom, a szél volt az, ami igazán zavart. Meg persze fáradtam is, de sok energiát kivett belőlem egyrészt a szél elleni küzdelem, másrészt pedig az a hiszti és anyázás, káromkodás, amit előadtam, mikor a szél néha lefújt az útról, vagy visszafújt az aluljáróba. Ezt utólag szégyelltem is, mármint hogy hagytam kiakasztani magamat és ordítottam, hogy már épp mim van tele ezzel a (...) széllel, de az azért mégiscsak sok volt, hogy volt egy szakasz, amikor a szó szoros értelmében visszafújt a szél az alagútba... Persze, hiszen 66 kilósan indultam el, noha két hónapja még 74 kió voltam, s gyakorlatilag úgy játszott velem az időjárás, ahogy akart. OJ doki valóságosan a testével védett a szellőtől is, hiszen volt rá példa, hogy mikor a lökések kilöktek az út mellé, s nem tudtam tőlük egyenesen futni, egyszerűen beállt mellém bringával és igyekezett felfogni a vihar egy részét. Egyébként nem tudtam volna az úton maradni...

Kínunkban a szélerőművekre fogtuk az egészet, mondogattuk, hogy ez a bazi sok hatalmas ventilátor kavarja a levegőt, ez az oka mindennek. Igazából OJ sem volt túl jól, szegény majd megfagyott a bringán, de ezt hamar orvosolta egy jó pohár borral az egyik frissítőállomáson, amitől relatív jó kedve kerekedett, bár továbbra is nagyon fázott. Nohát, futottunk tovább rendületlenül, s azért próbáltunk jókedvet csiholni magunknak, ő például azzal múlatta az idejét, hogy lefotózott, midőn pucér seggemet próbáltam megismertetni egy osztrák kiserdő szélén a helyi Bambival és a többiekkel - utólag nem átallotta nekem is átküldeni a képet rólam, amin a dolgomat végzem épp, nyakig felhúzott széldzsekiben.

Új előzési taktikát is kidolgoztunk, legalábbis OJ ezt állítja (én továbbra is fenntartom, hogy csak a jószándék vezérelt): utolértünk úgy 80 kilométer magasságában egy nőt. Messziről kiszúrtam, hogy egyéni, s azt is, hogy nem mozog szépen már... Mondtam is szakállas páromnak, hogy a mai nap célja az, hogy megelőzzük lassan őt (akkor még messze volt), de úgy, hogy nem lassítunk. Miután azonban nagyon hamar utolértük, láttam, hogy nincs túl jól a csajszi, ezért előreküldtem OJ dokit, kérdezze már meg, nincsen-e szüksége valamire - meg kell hagyni, katasztrofálisan mozgott már. Ő előre is ment, adott is neki ananászlevet, s míg a nő azt itta hálás tekintettel, én elfutottam mellette. Nohát OJ azóta mondja, hogy mert utolérni már nem tudtam volna, ezért ilyen aljas és alattomos praktikákkal értem el, hogy lehagyjam őt.

A végéig más nem nagyon történt... Messziről megpillantottuk Pozsonyt, s nagyon örültem neki, aztán volt még egy hosszabb bokortúrám, ami alatt sokan leelőztek, végül átfutottunk a határon, pontosabban a határállomás mellett. Végre szlovákiában voltunk. Ennek annyira megörültem, hogy a Dunaparton hintázni kezdtem, később énekelni kezdtünk, méghozzá az István a királyt - a zenei alapot a telefonomból hallgatva, amin az egész mű rajta volt, néha igyekeztünk hallhatóan magyarul énekelni, mikor sokan hallhatták, de igazából csak ökörködtünk a határtól végig. A táv kimérése érdekes volt, mert ötösével ki volt írva mindig, s 85 kilométer környékén még úgy számoltam, hogy 9:00:00 körül érünk be - ehhez képest sikerült változatlan tempóval, de 9:20-ra beérnünk a főtérre, vagyis annak egy elkerített részére... No komment, ahogy a művelt svéd mondja.

A befutónkat akár a Zöldgömb is szervezhette volna, hiszen egy hatalmas színpad mellett volt a cél, következésképp a kutyát nem érdekelte, hogy valaki megérkezett, sokszáz ember állt háttal nekem, csak egy lány adott valami zacskót, hogy húzzam magamra, s menjek arra hátrafelé. Én pedig kerestem a futókat, bármit... De csak egy asztalt találtam, rajta pár üres poharat meg két izoitalos hordót, s ahogy ott dideregve próbáltam szót érteni két szlovák lánnyal, akik láthatóan semmilyen emberi nyelven, de még lóul vagy macskául sem értettek, elgondolkodtam, hogy vajon mit keresek én ott egyáltalán.

Láthatóan ezt nem értette az a néhány középkorú nő sem, akik a kordon mögé bejöttek valami nyakbaakasztós belépővel, s morcosan mondva nekem valamit odébb taszigáltak, miközben a VIP feliratú sátor felé igyekeztek. Valahogyan ott csak útban voltam - kértem is OJ-t, hogy ugyan menjen már és kérdezze meg a zacskóslánytól, hogy most akkor mi a tök is a teendő. A válasz lesújtó volt: 10 perc sétára innen egy iskolában várnak minket a sörök és a masszőrök... Kicsit dühös voltam, de hamar jó lett a kedvem, mert egyszer csak ismerőst láttam: Pitzi vigyorgott felém, s kiderült, hogy ő ugye ott lakik, s Aláékkal is már beszélt, ott sertepertélt már délután óta. Örültem neki, mert elsősorban ő tudta, hová kell menni, így aztán mögötte gyalogoltunk OJ-val, mitöbb: Pitzi rám adta a kardigánját, mert épp meg akartam halni a hidegtől.

Innentől már jó volt: OJ mindenkinek elmondta az új előzési taktikámat, én tiltakoztam, s közben söröztem, míg a gyúróra vártam. Jó sok embert sikerült lefutnom, ennek is örültem, bár a bal lábfejem érzékeny volt, ahol megnyomta a cipő, s a bokám is jelzett, mert a nyomott lábam miatt picit máshogy futottam, mint kellett volna, de nem volt gáz. Jó, nagyon fáradt voltam, olyannyira, hogy egy sörtől is fejreálltam, például szemérmetlenül bámultam egy fekete hajú lányt, aki bugyira vetkőzve feküdt a masszőrasztalon... aztán gyorsan elfordultam, nehogy kikapjak. A beállt izmaimat egy srác szépen legyúrta, de ekkor meg már a szomszéd asztalnál masszírozó lány munkálkodását figyeltem, s kérdeztem is, látván, hogy valaki hátát nyomkodja épp nagyon finoman, szóval kérdeztem, hogy esetleg átgurulhatnék-e inkább az ő asztalára... a lány mosolygott, persze, mert nem sejtette, hogy innentől OJ-val mindketten a verseny végéig fogunk neki udvarolni. Pedig mi azt már ott megbeszéltük.

Mindenesetre összehaverkodtunk, adott egy joghurtot is, amit másnap reggeliztem meg, a gyúrás végére pedig beesett szegény Ákibácsi, aki vacogott, de istentelenül. Felfeküdt az asztalra, s nem bírta abbahagyni a remegést, OJ be is szólt neki, hogy ilyen kézzel ne nagyon menjen pisilni - a válasz nagyon sötét pillantás volt. Szereztünk egy barátot. Lassan megjöttek végre Farkasék is, akiért kezdtem aggódni, mivel jó ideig nem sokkal mögöttünk voltak, de aztán egyszer csak lemaradtak. Mesélte, hogy egy szabadkai srácot kísért, aki farkasvak volt, s a szürkületben nem látott, de nem ez volt igazán a nagy hibája, hanem az, hogy megállás nélkül beszélt, amit Farkas birkatürelemmel viselt, gondolom, ursi nagy örömére. Beszélgetni nem lehetett vele: ő beszélt és pont. Sejtem, hogy célkapu ekkora örömet még nem okozott Farkaséknak, mint ezen a napon...

Lassan összeverődött a bagázs, s elindultunk a mindentől egyforma messze levő világvégi szállásunkra, jött Pitzi is, sőt, kalauzolt minket, s a szálláson úgy viselkedtünk, mint ama híres egyenesek, akik egyszer csak a végtelenben találkoznak... Gandiék már az étteremben ültek, így mi is odatettük székhelyünket úgy, ahogy voltunk, cicagatyában, büdösen... az épp bezárni készülő étteremben én rántott húst ettem meg valami jó kis levest, a többiek is belakmároztak, iszogattunk valami citromos Jegerre hasonló valamit meg sört, s nevetve beszéltük meg a nap eseményeit - OJ természetesen a híres előzésemmel kezdte. Jókedvemben Nórit is felhívtam, meséltem neki minden jót, majd elbúcsúztunk.

Vacsora után ökörködtünk még egy kicsit, Farkas fotózta, amint Oj tologatott engem egy bevásárlókocsiban, majd mint egy zsák krumplit, beöntött a szobába, ahol a budapesti szocreál alja keveredett a pozsonyi középkori építészettel és a hideg levegővel. Ala bácsi végigjárta a szobákat, meginterjúvolt mindenkit, hogy hogy van, majd megnyugodva aludni tért ő is. OJ elől kifürödtem a maradék langyos vizet, majd összepakoltunk holnapra mindent... végigkenegettem mindenféle csodaszerrel a lábaimat, egyhén sajgó bokámat, majd befeküdtünk a franciaágyba, diktafonra mondtunk mindent, ami aznap történt, a rajtot, a futást és a mosolygós masszőrlányt. Hamar elaludtam, vártam a másnapot. Annyira pedig azon már nem volt mit várni, hiszen lassan éjfél volt már. És másnap kezdődött a neheze... miért is nem lazítottam meg a szoros cipőt korábban?!

 

 

Első rész
gyaloggalopp | 2007-10-25 17:39:21 | 3 hozzászólás

Köszönkök mindenkinek mindent! a beszámolóm és minden más részletekben jön - annyi minden írnivalóm van. Olvassátok szeretettel!

 

---

Bécs-Pozsony-Budapest 2007

I- rész


Nos, vége van. Egy évnyi testi-lelki felkészülés után, hosszú hetek és hónapok sok lemondása és önkínzása végeztével végül megcsináltam, megcsináltuk. Öt napnyi kemény küzdelem, harc az elemekkel, a fájdalommal, a csüggedéssel, önmagammal... s ennek mind vége van. Ami maradt, az az üresség, mintha sok hónapig túlfeszítünk egy húrt, hogy aztán elengedjük, hogy pendüljön egy igazán szépet - s az pendülés helyett valami egészen mast csinál, hogy azután megereszkedve, régi feszességére már nem is emlékezve lógjon petyhüdten. Várva, hogy valaki vagy valami új feszességgel, új erővel töltse fel...

Egy picit olyan most a lelkem, mint a szobám szokott lenni a vizsgaidőszak végeztével: sok időn keresztül csak gyűlik, gyűlik a sok tanulnivaló, jegyzet, füzet és könyv a pdlón-asztalon-ágyon, egy idő után semi nincs már, csak a vizsgák, vizsgák és a vizsgák, ki sem látszom belőlük, aztán egy szép nyári napon leteszem az utolsó vizsgát is és elpakolok mindent a szobából. És akkor hirtelen nem tudok mit kezdeni a normális világgal, nem tudok mit kezdeni magammal. A normális élet tárgyai, jelenségei ismeretlenül bámulnak rám, s én újra meg kell, hogy szokjak mindent, miközben kezdetben csak járok fel és alá a hirtelen támadt nagy ürességben - persze, hiszen ami eddig az életemet strukturálta, ami a napjaimat céllal látta el, annak vége van.

Bizony, így van ez a Bécs-Pozsony-Budapest Szupermaratonnal is, aminek végigfutására épp egy éve tettem fogadalmat, s ami onnantól kezdve meghatározta a mindennapjaimat, hiszen nem múlt el hét, amikor ne a felkészülés jegyében terveztem volna meg, hogy mit és hol, hogyan akarok tenni. Miközben versenyeztem itt vagy ott, miközben nyaraltam, amikor dolgoztam vagy pihentem. Végig. És letelt az egy év, eltelt ez az idő, s elmúlt ez az idő. Vége van. Mostantól más kell, hogy kitöltse az életemet, s szerencsére alkalmas cél van elég. Megvan, aki újra energiával tölt fel, és akivel újrarendezem a most furcsán üres szobámat. Azért elég sok hely lesz benne a futócipőnek is - és a falon az oklevélnek, mert azért, ha nehezen is, de Farkassal csak végigfutottunk legalább 320 kilométert Bécstől Pozsonyon, Győrön, Tatán és Budakeszin át Budapestig...



Az előzmények

Mikor OJ doki tavaly befutott, tudtam, hogy ezt én is meg akarom csinálni. Nagy örömmel vártuk őt minden nap végén, Gergővel hoztuk-vittük székestül, ünnepeltük őt, én pedig éreztem, hogy ez nekem is kell. Hogy magaménak tudjam ezt a távot, magát a teljesítést és az örömöt, hogy igenis képes voltam egy nem mindennapi tettre. Igen, akkor kezdődött. Nem sokkal később OJ doki felajánlotta, hogy ha futok, akkor ő bizony kísér - néhány hónappal később fogtam szaván, mikor már sokadszorra mondogatta.

Néhány dologtól függővé tettem a dolgot, a legfontosabb azonban a Balaton-kör volt, amit direct vesztett pozícióból, a csapatok közt egymagam indulva futottam végig két nap alatt. Tudni akartam, tapasztalni, hogy egy napnyi kemény munka után másnap felállok és megyek ugyanúgy, mint előző nap. És mentem - a cél előtt OJ megkérdezte, hogy akkor lesz-e Bécs-Budapest. Én pedig azt mondtam, hogy ez már nem kérdés. Mert nem is volt az.

Beneveztem hát. Ugyan latolgattam az esélyeket, hogy mire lehetek jó, hanyadik helyre várhatom magam, de a fő cél a lefutás volt. Ennyi.

Nóri, a kedvesem látta, végigszenvedte velem a felkészülés legtöbb óráját, csak ő a másik oldalról: az aggódás és a féltés jutott neki, s nem kevésszer az ápolás, a lerobbant alkatrészeim helyrerakása. Ahogy közeledett az ősz, úgy éreztem egyre jobban, hogy már nem csak magam miatt, hanem őérte is meg kell csinálnom, amit kitaláltam, ennyivel neki is tartozom, hogy ne legyen mindaz hiábavaló, amit értem tett majd’ egy évig. Ennyivel már neki is tartoztam, s naponta, újra meg újra megerősödött az elhatározásom: okosan, tisztességesen felkészülök és megcsinálom. Hiszen “ez már nem kérdés”.

Persze voltak aggódásra okot adó dolgok nem is kis számban, például köztudottan felelőtlen párost alkottunk OJ dokival, s csak reélni mertem, hogy majd kilépünk ebből a szerepből, mielőt végleg beleragadunk. Aztán nem mindig voltam biztos abban, hogy jól készülök-e, s minduntalan megerősítést kerestem az utat illetően, amin járni akartam. Future, Ispi, Lelkes Guszti, Zilaci, Farkas, Ursi, Gandi és sokan mások voltam, akikhez néha-néha fordultam, hogy tanácsot kérjek, hogy ezeket a tanácsokat aztán belátásom szerint vagy megfogadjam, vagy ne. De a megerősítés nagyon kellett, hogy tudjam: nem egetverő hülyeség, amit épp csinálok, a hétvégi sorozatterheléses edzések, a 12 és 24 órás futások szinte az utolsó pillanatban, a 200 kilométeres hetek, melyek végén félájultan zuhantam Nóri karjaiba.

Lasan tehát eljutottam oda, hogy magamban biztos voltam, már csak két dolog nem volt világos. Először is a logisztika alkotott számomra áthághatatlannak tűnő akadályt, de ez végül Aláék csapata és nem utolsó sorban Bocsi és Nicol segítségével megoldódott a verseny nulladik napjától egész a végéig. A másik problémát OJ doki jelentette, aki hasonlóan nagy elhatározást tett tavaly: lefutja a Spartathlont. Én tiszteletben tartottam azt, hogy neki az a legfontosabb, így viszont tulajdonképp semmit nem tudtunk megbeszélni, mert nem akartam zaklatni a nyavalyáimmal. Emellé jött aztán a nagy ijedtség, mikor tönkrement a bokája Görögországban - nem ragozom: két hetet végigidegeskedtem, mert egyáltalán nem volt még vele megbeszélve semmi, s kezdtem igen nagyon aggódni. Mármár kapkodva szerveztünk meg szinte az utolsó pillanatban mindent, s egészen az indulás pillanatáig a körmömet rágtam idegességemben, mert olyan szinten voltunk összeszedetlenek, hogy az indulás előtti napon még az sem volt megbeszélve, hogy OJ másnap budapestre a Mátrából jön, kerékpárral. Mert épp ott lakik. Vártam a pillanatot már, amikor futhatunk, mert onnantól volt minden biztos. Addig pedig...

A verseny előtt sok jókívánságot kaptunk, nagyon sok őszinte szeretetet. Szerdán Vinca ragaszkodott hozzá, hogy menjek a topikfutásra, valamit mondani akar. Mikor odaértem, a kezembe nyomta az ajándékát, egy kicsi fekete plüssbárányt, s egy paksamétát, amiben - ahogy mondta - “okosságok” voltak: egy kis gyűjtemény a fórumlakók különböző hzzászólásaiból, amiknek mind hasznát tudtam venni a borítón pedig az én néhány mondatom arról, hogy miért, s főleg kiért is szeretném jól megcsinálni ezt az egészet. Vinca szaladt már, mennie kellett, de elmondta, hogy a fekete bárány fog rank vigyázni majd az út során, pont úgy, ahogy Farkasra és Ursra egy fehér bárány. Meghatódtam, s úgy búcsúztam el tőle, mintha csatába indulnék. Úgy is éreztem magma onnantól, míg mindenki valami hasznosnak tűnő tanáccsal utamra engedett, igaz, akkor még csak hazafele tartottam - de az agyam már nem volt otthon.



A nulladik napon

Mindent összepakoltam, Bocsi 2 órára várt a Boráros téren. OJ-t is odarendeltük, bár elsőre azt mondta, hogy nem fog odaérni. Mikor újra felhívtam, s kértem, hogy ne szúrjon ki velem, ha eddig rám bízott mindent, most ne tegyen keresztbe, megegyeztünk a 2 órában... Jobbágyiból jött, bringával. Igazából esélytelen volt, hogy felérjen Pestre, de bíztam... Amíg fel nem hívott, hogy még rohadt messze van. Dühös voltam, de Bocsival elémentünk, s jó háromnegyed órával később Mátyásföldön szedtük össze őt még egy óra lett volna, míg átér budapesten. Igaz, később kocsival is annyi volt, akkora volt a dugó. Jobb lett volna tán kifele is futni.

Miközben még befele pakolásztunk az autóba, elkezdődtek a megpróbáltatások: OJ véletlenül a bringás bukósisakjában egyszerűen lefejelt, de úgy, hogy beleszédültem. A bringát felkötöttük a tetőtartóra, a csomagokat hátra pakoltuk, s elindultunk. Sztorizgattunk, jól éreztük magunkat, s bár sok idő eltelt a budapesti dugóban, igazából nem voltunk késésben. Mikor végre kiértünk az autópályára, azt gondoltuk, a célegyenesben vagyunk, semmi nem akadályozhat meg abban, hogy Bécsbe érjünk. S mint minden rendes, hatásvadász történetben, úgy nálunk is ezzel a felszabadultsággal kezdődött a megpróbáltatások igazi sora.

Győrtől úgy 50 kilométerre lehettünk, mikor megtörtént az, amit később úgy meséltünk csak, hogy a bicikli az autó oldalán kopogott, mi pedig udvariasan megálltunk és beengedtük. No persze az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy mindez erős 150-es tempónál történt, mikor is a tetőtartó egyszerűen kiakadt, s a bringa levitorlázott a tetőtartóról, csak egy vékony heveder fogta. Mindazonáltal igen erőteljes hangot adott, ahogy az autó oldalát végigszántva a hátsó ajtóhoz odacsapódott néhányszor, s Bocsi egyből satufékezett, az én agyamban pedig egyből előjöttek az emlékek a tavalyi bringaelhagyásunkról SK-val, így egy pillanat alatt tudtam, hogy honnan fúj a szél... bizony, leizzadtam egyből. Pláne, mikor nagy hirtelen kievickélve a leállósávra megláttunk egy hatalmas kamiont, ami szintén erős tempóban eltép mellettünk. Ha az alá beesik a bicikli, s fékez egyet a kamion, akkor Nicol valószínűleg nem a fórumból tudja meg a hírt, s kap szívrohamot, hanem a tévéből. És akkor nem biztos, hogy másnap bármelyikünk is futott volna akár egy métert is.

Az első ijedtség után szemrevételeztük a dolgokat, a bringa láthatóan egyben volt, ahogy lógott a tetőről, az autó azonban sérült, néhol be is horpadt, máshol csak a fényezés ment tönkre. Bocsi hangosan nem sokat mondott, de hogy magában mit gondolt, ahhoz biztos külön honlapot kellene nyitni. Miután a tetőtartó megszűnt tetőtartóként létezni tovább, kénytelenek voltunk behajtogatni a bringát a csomagtartóba és az utastérbe - mekkora szerencse volt, hogy a Superb egy cseppet azért nagyobb volt, mint annak idején SK kicsi Corsája! Mikor ez is megvolt, elindultunk tovább. Hátha semmi nem történik.

Vincát hívtuk, elújságoltuk neki viccesen, mi történt, majd behajtottunk Győrbe azzal, hogy OJ meg én majd mondjuk, merre kell menni. A legendás eltévedők. Nem bonyolítom a dolgot: egy óráig városnéztünk, a végén természetesen fogalmunk sem volt arról, hogy hova kell menni, s a néni, akit kérdeztem a helyes irányról, minden bizonnyal a potenciális társalkodónőt látta bennem, mert mindent elmesélt, ami eszébe jutott, hogy milyen rozoga a híd és különben is, ne menjünk mi a sportcsarnokba, mert... no ekkor dudált Bocsi, hogy húzzunk már. Húztunk.

Valahogyan odaevickéltünk a versenyközpontba, ahol egészen határozottan “valami dolgunk volt”, de hogy mi is, azt hiába próbáltam megtudni OJ-tól, nem nagyon emlékezett semmire a tavalyi futásának ezen részéből. Így aztán mint szakavatott elsőbálozó próbáltam megtudni az információs srácoktól a tennivalókat - persze ilyen erővel egy falikutat is kérdezgethettem volna, ugyanekkora siker lett volna garantált. Annyi különbséggel talán, hogy egy falikutat el lehet zárni, ha már unom a langyos vizet...

Mindeközben ismerősök hatalmas táborával találkoztam itt meg ott, mindenkivel beszélni akartam, s mindenki akart egy-két biztató szót mondani. Úgy ittam a szavukat, mint valami édes nektárt, jó lett volna, ha minden egyes hangot eltehetek magamnak, hogy elővehessem, mikor szükség van rá. Később így is nagyon sokszor eszembe jutottak a kedves szavak, hogy előre megelőlegezték a bizalmat, hogy elhitték és elhitették velem is, hogy nagy dologra készülök, s sikerülni fog. Ahogy a különböző ablakoknál álltam sorba, mindig beszéltem valakivel, kivétel persze az az eset volt, amikor is az információs srácokkal tudattam, hogy ők azért vannak ott, hogy elmondják az információt, ugye, s nem azért, hogy bután nézzenek ki a fejükből. De nem értették.

Az útlevélellenőrzés (az is vicces volt: ránézett egy marcona határőr és visszaadta, vagy nagyon unta, vagy igazából egy analfabéta pék-cukrász volt, aki fogadásból vett határőrmaskarát, s a fogadáson nyert üveg vodkát nyalogatja azóta is), a mindenféle papírok elintézése és mindennek hatszor való megkérdezése után végül átvonultunk a kajáldába, ahol végre találkoztam Farkassal és a többiekkel, végre beszélhettünk egy kicsit. Nomeg ehettünk mind a hárman, mert voltaképpen 18-as karikákat láttunk már az éhségtől.

Megbeszéltük, hogy mi megyünk is tovább, mert Bocsinak valamikor vissza is kellett érnie, így aztán néhány praktikus mondatváltás után elindultunk a határ felé. Én még felhívtam Manókát, hogy elmondjam, jól vagyunk, majd átlibbentünk a határon. Bocsi beizzította a GPS-t, s onnantól a szigorú hangú néni vezetett minket, akinek kedvenc szava az ÚJRATERVEZÉS volt... Bécsbe beérvén aztán egypárszor elakadtunk, de a néni a dobozból rendületlenül mondta, merre menjünk, egészen addig, míg véletlen pár méterrel túl nem mentünk a végcélon. Ekkor ugyanis a néni közölte velünk, hogy ismét újratervez, s mi pedig menjünk előre, forduljunk vissza, majd tartsunk jobbra, balra, ideoda - mi pedig mentünk szépen, Bocsi még mondta is, hogy a néni biztosan tudja, merre kell menni, ebben nincs hiba. Gyanakodni akkor kezdtünk, mikor a néni azt találta mondani, hogy “...ÉS MENJ 64 KILOMÉTERT EGYENESEN”... No ez azért bocsinak is sok volt, egyszerre négy sávot váltott, majd beírta a GPS-be a címet újra, mire jött a megmásíthatatlan válasz: “A CÉLTERÜLET ELÉRHETETLEN HELYEN VAN...”

Mi közben szakadtunk a röhögéstől OJ-val, s bocsi hiába esküdözött, hogy a GPS jó, eszünkbe jutott, hogy a bringás affér után is azt mondta, hogy évek óta szállít biciklit, mégsem hagyott el semmit soha. Úgy látszik, én nem vagyok semmilyen eszközzel kompatibilis; lassan félni kezdtem, hogy a kocsi mellett futva kell megtennem a maradék utat. Mindeközben végül azért csak megérkeztünk a szállóba, ahol Bocsi német nyelvtudása átsegített a nehéz perceken, igazából csak azt nem értettük, hogy a recepciós cicának egyszerre mitől kerekedett ki a szeme és mitől kezdett minden domborulatánál domborítani... Később jöttünk csak rá a dolog nyitjára, mikor már a szobában voltunk: OJ doki biciklis cicagatyában volt egész nap, s a papírzsebkendőket zsacskóstul zseb híján a nadrágjába tömködte, ami által egy idő után úgy nézett ki az egész fickó, mint valami viagrával megbolondított tenyészcsődör - nohát ettől állt el a cica szava nagy valószínűséggel.

Persze nem volt sima ügy megtalálni a recepció elhagyása után a lakóépületet sem, hát még bemenni egy fogpiszkáló alakú elektronikus kulccsal a kapun, de ezek már kicsi problémák voltak. Bocsitól elbúcsúztunk, nagyon megköszöntünk neki mindent, s hozzáláttunk a másnapi előkészületekhez, összepakolni, ami kellhet a versenyen. Meglepően gyorsan ment, közben megjöttek aláék, hoztak nekem párizsit, s így minden egyben volt: párizsi, kenyér, paprika, banán, alma, puszedli, ananászlé és magnéziumital, gyógyszerek, kötszerek, ruhák - minden, ami kell. Háromszor átnéztük, de tényleg minden megvolt. Lassan lehetett készülni aludni ideiglenes párommal, a szakállas-copfos NDK női váltós OJ dokival.

Még átnéztünk a többiekhez, ahol Farkasnak Ursi átadta Vinca ajándékát, a fehér bárányt és az enyémhez hasonó, de gondolom, szintén személyre szabott paksamétát az “okosságokkal”... Farkas hosszú percekre elnémult, láttam rajta, hogy örül, s meghatódott. Aztán még egy két hasznos dolgot megbeszéltünk, majd elbúcsúztunk egymástól... OJ dokival azon frissiben diktafonra mondtuk a nap eseményeit, s én lassan elkezdtem zuhanni bele egy mély, sűrűn fekete valamibe, amiben néha-néha pillanatképek, hangok, fogalmak villantak fel előttem, érzések fogtak meg egy múló érintéssel. Kicsit izgultam. Kicsit...? Nagyon. Az éjszaka zaklatott álmokkal volt terhes, mikor csak felébredtem, az órát néztem. Mikor indulunk már? Végül győzött a pihentető álom.

összegeztem
gyaloggalopp | 2007-10-10 16:56:13 | 7 hozzászólás

Ahol most tartok...

Már csak bô egy hét van a Bécs-Pozsony-Budapest szupermaratonig. Olyan apróságok vannak/voltak hátra addig már csak, mint a céges póló elkészítése, amiben futok, tervezés-szervezés (bár ezek nagy részében sok segtséget kaptam és kapok), s nem utolsósorban a gondolatok összeszedése egyrészt arról, hogy mit kell majd vinnem, mire lehet szükségem, másrészt pedig arról, hogy mit is akarok én majd ott csinálni, s fôleg hogyan.  

Volt egy hosszúhétvégényi para rajtam, mikor is kiderült, hogy OJ doki barátom, aki felajánlotta, hogy bringával kísér majd, szóval ez az ember kicsit hazavágta a bokáját a Spartathlonon. Voltak olyan infók is, hogy meg is mûtötték, s amíg végül beszéltem vele és kiderült, hogy nincs gond, az eredeti tervek szerint ketten jövünk majd haza Bécsbôl, addig izzadtam ám rendesen. Voltak nehéz óráim, s bár végül lett volna helyette más, én felkészültem arra is, hogy egymagam futom le a távot, a helyzet adta minimális segítségekkel - de alapvetôen egyedül. De mondom, a helyzet nem romlott végül, minden úgy lesz, ahogy kitaláltuk. Ahogy kitaláltuk, még tavaly, mikor ô futotta a távot, és én csak csodáltam ôt is és mindenkit, aki legyôzte a 320 kilométeres távolságot 5 nap alatt. Akkor döntöttem el, hogy ezt az élményt magamnak akarom én is. 

 

A felkészülés során egyvalamitôl tettem függôvé a dolgot: a Balaton-körtôl. Bár elôtte sérült voltam, az addigi nagy futásaim alapján Ursi biztatott, hogy ne féljek, menni fog az anélkül, hogy mindenáron hosszút futnék elôtte, míg a lábam nem teljesen százas - így aztán, ha aggódva is, de nem nagyon készülgettem a verseny elôtti hetekig szinte semmit. Úgy alakult, hogy a tavat két részletben, két nap alatt futottam körbe, mert kíváncsi voltam, hogyan viselkedik elsôsorban a lábam, másodsorban a lelkem akkor, amikor igazából már minden tartalékom mutatója pirosban van, s csak az elhatározás visz elôre. Ráadásul két egymást követô napon, mindkettôn akkora távon, amit addig még nem futottam, csak egyszer. Akkor gyönyörû kísérettel futottam be a célba, sokan futottak velem a célegyenesig, drukkoltak nekem, s bár a lábam leszerepelt, hiszen az utolsó negyven kilométert sántán futottam le, úgy döntöttem, hogy ha másért nem, akkor az utolsó méterek euforikus öröme miatt kell megcsinálnom a BéPoBu-t. A célbaérésért. OJ doki, aki szintén lejött elém a partig, egybôl kérdezte, hogy "Na? Lesz BéBu?" - és én vigyorogva válaszoltam, hogy hát persze, ez már nem kérdés. Igazából sosem volt az, csak sosem bízom magamban (jó, ezt nem mutatom, mert sok baromságra vállalkozom és így vagy úgy, de mindent végigcsinálok, még ha áldozatok árán is, gondolok itt például a Sárvári huszonnégyre, ahol egy hónapra sikerült tönkrevágnom a bokámat - de le nem jöttem volna a pályáról. A Balaton-körön jöttem rá, hogy lehet egyedül futni, de sokkal jobb, ha érzékelem, hogy a többiek is szurkolnak, küldenek egy SMS-t vagy épp ott és akkor mondanak valamit, ami jól esik. Egyszerûen nagyobb az ember energiaszintje, ha pozitív impressziók érik a felkészülés és a verseny során. 

 

Mondjuk, hogy így, doppingolva folytattam a felkészülést ezentúl, el-elcsípve egy-egy mosolyt, biztató félmondatot másoktól. Nyáron nagyon sok idôm volt összegezni az elsô félév hibáit - volt mit! -, lett egy hatalmas csokor belôle, de igyekeztem, hogy nehogy túl óvatos legyek, mert... hogyan is mondjam, no, szóval "túlpihenni" sem akartam magam. azt vettem észre, hogy akkor vagyok a legjobb formában, ha mindig a maximumot, mínusz egy picit nyújtok, vagyis meghalok az edzésen, aztán másnap megint és megint, majd pedig, mikor már nagyon fáradt vagyok, akkor éppen addig pihenek, ameddig kell, amint lehet ezerrel pörögni, már megyek is - sokszor aztán észreveszem, hogy hát "ez az alkalom még nem az az alkalom", vagyis még épp egy napot kellett volna pihenni... Ezt leginkább a sorozatterheléseknél tapasztaltam meg, de nem részletezem inkább, milyen is lefutni 22 kilométert úgy, hogy egyszerûen nem megy 6-os kilométereknél gyorsabban. Ez a technika jön be nekem, sôt, az agyamat is edzem ezzel, mert azt mondanom sem kell: volt, hogy minden mást kívántam, csak 60 kilométert ne kelljen futni. De mentem. (Az izmaim nagyon jól viselték mindezt, ami szûk keresztmetszet, az a bokám/térdem... ) 

 Néha tanácsokat kértem tapasztaltabbaktól, idôsebbektôl, okosabbaktól

osszátok szét magatok közt a jelzôket testvériesen. :) 

 

Egy biztos: a pihenés nem az erôsségem, azt volt a legnehezebb végigcsinálni.... Vagy épp nem is ment. És, bizony, talán ennek a levét iszom most, hiszen a sarkam nem épp százas most, biztos vagyok benne, hogy nem is lesz az már egy hét alatt, a fenébe is: túlterheltem. Talán talpi bônye gyulladás... Kenegetem gyulladáscsökkentôvel és alátámasztatlan cipôt most nem hordok egyáltalán... Már javul, de mivel újabban kisugárzott az achilles felé is, talán máshogy léptem tôle és most a vádlim is visszabeszél. Pihentetem, pihentetem, na. A múlt héten futottam az utolsó hosszút, a sziget pudingján, 35 kilométert. nem esett jól a lábamnak, de nekem igen. Végre éreztem, hogy talán kipihentem a múltkori 24 órás futást, meg a 2 héttel korábbi 12 órásat... 

 Ezt az utolsó futást mindenképp meg kellett ejtenem, mert kellett a bizonyosság a lelkemnek, hogy "igen, meg fogom csinálni". Igazából most nem is a futás volt a lényeg, hanem a futva töltött idô, ami alatt elrendeztem a gondolataim nagy részét és azokat mind a nagy verseny felé irányítottam. 
 

---Átgondoltam, hogy kitôl milyen segítségeket kaptam az év során, a lányoktól (igen, így, általánosan, mindtôl!) azt a hihetetlen biztatást és erôt, amivel támogattak, OJ-tól a haveri cseszegetéseket és tanácsokat, Zilacitól, Farkastól és másoktól, akire felnézek... noshát tôlük szintén egyfajta erôt, ahogy láttam, hogy ezt meg ezt meg ezt meg lehet csinálni, igenis, az ember képes akármire, csak el kell kezdeni csinálni. És az aggódásokat, Nicoltól, Ganditól, Ursitól, Nyuszitól, mindenkitôl - ahogy ilyeneken gondolkodtam, mindig vigyorogni támadt kedvem, ahogy kocogtam körbe-körbe... No és átgondoltam, miket csináltam idén.  

 

---Kicsit talán túlságosan is felkészültem a tavaszi 24 órásra, közben terheltem, terheltem magam, belecsaptam a lecsóba rendesen, s épp annyival  lôttem túl a célon, hogy mire elérkezett a nagy verseny ideje, elfogyott a lábam türelme, a bokám bedurrant. Meg persze hülye is voltam, feleslegesen rohangáltam össze meg vissza, idiótáskodtam, de mindegy, ez a múlté. arra volt jó az akori sok verseny, hogy a jó dolgokat tovább csináljam. Késôbb volt a Balcsi kör, majd nyáron egy kis pihenés, ami arra volt jó, hogy augusztus második hetétôl ezerrel belevágjak az edzésbe.  

 

---Megpróbáltam - és próbálok - néhány hibámat kijavítani (talajfogás, testtartás, lépéshossz, karmunka és egyáltalán. a mozdulatok terén), nem tudom, mennyi sikerrel, de jó úton vagyok. Az izmaim jó állapotban voltak és vannak, az ízületeimre vigyázok, elég volt a tavaszi fájások hada. Az egész éves tervezetlen futásai után nyár végétôl edzéstervet készítettem, ami persze rugalmas volt, így lehetett, hogy be mertem vállalni egy 12- és egy 24 órás futást is, ahol szintén nagyon sok tapasztalatot gyûjtöttem. 

 

---Augusztus eleje óta nagyjából ezer kilométert futottam, lefogytam rendesen, versenyrôl versenyre, túráról túrára mentem, hacsak lehetett, futottam, egyetlen dolog lebeg a szemem elôtt: jól teljesíteni a jövô héttôl, hiszen egy éve készülök rá. Titkos célom, hogy a verseny utáni napon a topikfutáson együtt fussak a többiekkel. Ha ez sikerül, akkor mindent jól csináltam.  A távval nem lehet baj, számtalan 50 kilométeren túli futásom volt akár csak az elmúlt két hónapban is, lélekben felkészültem a legrosszabb hangulatra is, bevallom, kicsit bizony kínoztam is magam sokszor, mikor egyáltalán nem volt kedvem megint egy-egy hosszú futáshoz... mindig arra gondoltam, hogy a BéPoBu-n sem kérdezi majd senki azt, hogy van-e kedvem hozzá. amúgy pedig a dolog említésre sem méltó, mert van kedvem, igenis van. ezt bizonyítja majd, hogy igen, vigyorogni szándékozom egészen a célig. :) 

 

 A kedvesem az, akiért leginkább jól akarok teljesíteni... Hogy lássa, s hogy én is lássam, hogy nem volt hiábavaló az a rengeteg nélkülözés, az a sok perc vagy óra, amikor nem tudtam a legnagyobb odafigyeléssel felé fordulni, mert néha a szó legszorosabb értelmében amint felé fordultam, a kimerültségtôl hétvégenként egyszerûen csak elaludtam, úgy, ülve. Ô pedig eltûrte, hogy nem vagyok egészen ott. Én pedig lefutom, s utána végre ott leszek. Ahogyan ô is ott volt és aggódott értem a versenyeken, ahogy szeretgetett, mikor nem sikerült valami úgy. Hihetetlen sokat köszönhetek neki is, s mindezért cserébe szeretnék egy nagyon ôszinte, tényleg szívbôl jövô mosolyt adni neki, mikor befutok a célba, hiszen ezért dolgoztam egy évig. Addig pedig még egy hetem van, annyit kell kibírni, aztán már nincs más dolog, csak futni kell.   
2014-12 hó (3 bejegyzés)
2014-06 hó (2 bejegyzés)
2014-05 hó (1 bejegyzés)
2013-07 hó (2 bejegyzés)
2013-06 hó (1 bejegyzés)
2012-09 hó (2 bejegyzés)
2012-08 hó (1 bejegyzés)
2012-06 hó (1 bejegyzés)
2012-05 hó (4 bejegyzés)
2012-03 hó (1 bejegyzés)
2012-02 hó (1 bejegyzés)
2011-12 hó (1 bejegyzés)
2011-10 hó (3 bejegyzés)
2011-09 hó (2 bejegyzés)
2011-08 hó (1 bejegyzés)
2011-07 hó (1 bejegyzés)
2011-06 hó (4 bejegyzés)
2011-05 hó (3 bejegyzés)
2011-04 hó (2 bejegyzés)
2011-03 hó (3 bejegyzés)
2011-02 hó (6 bejegyzés)
2011-01 hó (5 bejegyzés)
2010-12 hó (1 bejegyzés)
2010-11 hó (2 bejegyzés)
2010-10 hó (1 bejegyzés)
2010-09 hó (1 bejegyzés)
2010-08 hó (1 bejegyzés)
2010-07 hó (2 bejegyzés)
2010-06 hó (3 bejegyzés)
2010-05 hó (2 bejegyzés)
2010-04 hó (1 bejegyzés)
2010-03 hó (1 bejegyzés)
2010-02 hó (4 bejegyzés)
2010-01 hó (1 bejegyzés)
2009-11 hó (3 bejegyzés)
2009-10 hó (2 bejegyzés)
2009-09 hó (1 bejegyzés)
2009-08 hó (1 bejegyzés)
2009-07 hó (2 bejegyzés)
2009-06 hó (4 bejegyzés)
2009-05 hó (3 bejegyzés)
2009-04 hó (1 bejegyzés)
2009-03 hó (2 bejegyzés)
2009-02 hó (3 bejegyzés)
2009-01 hó (4 bejegyzés)
2008-12 hó (4 bejegyzés)
2008-11 hó (9 bejegyzés)
2008-08 hó (2 bejegyzés)
2008-06 hó (2 bejegyzés)
2008-05 hó (3 bejegyzés)
2008-03 hó (4 bejegyzés)
2008-02 hó (1 bejegyzés)
2008-01 hó (7 bejegyzés)
2007-12 hó (1 bejegyzés)
2007-11 hó (2 bejegyzés)
2007-10 hó (6 bejegyzés)
2007-09 hó (4 bejegyzés)
2007-08 hó (2 bejegyzés)
2007-07 hó (2 bejegyzés)
2007-06 hó (6 bejegyzés)
2007-05 hó (4 bejegyzés)
2007-04 hó (1 bejegyzés)
2007-03 hó (4 bejegyzés)
2007-02 hó (4 bejegyzés)
2007-01 hó (8 bejegyzés)
2006-12 hó (3 bejegyzés)